Az előző részben megismerkedtünk a háztartási elektromos hálózat legfontosabb elemeinek új fejlesztésű, korszerű szerelvényeivel, a különféle bővített funkciójú dugaszoló aljzatokkal és villany‑kapcsolókkal. A legújabb gyártmányfejlesztésekben azonban ugyanolyan hangsúlyt kap az elektromos szerelvények külső megjelenésének progresszív tervezése is.
Számunkra fontosabb az a felhasználói felület, nevezhetjük interfésznek is, amellyel közvetlenül találkozunk, és amelyen az adott kapcsolási, vagy csatlakoztatási műveletet elvégezzük. Ezzel a külső megjelenéssel találkozunk naponta többször is, ráadásul hozzáérünk, tapintjuk, megfogjuk, illetve kezeljük ezeket a szerelvényeket. Nem mindegy tehát a termékek esztétikai értéke, minősége, megjelenése.
Szerkezet a design szolgálatában
Az új fejlesztések nem csak egyszerűen szín és mintaválasztékban adnak bőséges kínálatot, hanem összhangba hozzák a szerkezeti és funkcionális tartalmat a külső megjelenéssel. Talán a legfontosabb jellemzői az új termékcsaládoknak a moduláris megoldások.
Ez azt jelenti, hogy a különféle megjelenésű fedelek csereszabatosak egymással, a rögzítési megoldásuk pedig olyan, hogy a már fixen beszerelt alapszerkezetek bármikor, a későbbiekben is minden gond nélkül, akár házilag is cserélhetők. Például egy új lakásfestés megváltoztatott szín és formavilágához bármikor cserélhetők a villamos szerelvények stílusa is.
A különféle felpattintható soroló‑keretek egységessé teszik a vízszintesen vagy függőlegesen beépített szerelvények kisebb nagyobb csoportjait.
Új szerelvény design irányok
Az elektromos fali kapcsolók és konnektorok világában az évtizedek alatt nem sokat változott a meghatározó kör- és négyzetes alapformák rendszere. Épp ezért különleges, ha egy‑egy gyártó ezen a formai kereten belül is tud meglepő és újdonság értékű design-t létrehozni. A színek tetszőleges változatossága már nem kunszt, megszokottak lesznek a fémes színek és a tapétákról ismert klasszikus, barokkos motívumok is.
Szinte végtelen variációk adódnak a kör és a szögletes alakzatok ötvözésével, a színek és felületek ötletes kombinálásával.
- Primer élénk színek, illetve trendi rafináltan kevert színárnyalatok tucatjai, mint a legújabb pasztell színsorok.
- Fémes színek, a matt ezüsttől, az alumíniumon át a bronz és réz legszebb árnyalatáig.
- Az autógyártásban már jól megszokott élénk metál színek.
- Valódi fém szál‑csiszolt és eloxált felületek.
- A természetes, különféle nemes‑fák erezetét tökéletesen utánzó mintázatok.
- Transzparens, hátulról színezett és mintázott üveg hatású felületek, melyek a legszélsőségesebben minimál stílusú lakberendezéshez is illeszthetők.
- Porcelánból kialakított felületek.
- Gránit kő felületű mintázatok.
- Valódi varrott bőr mintázatok, mely barátságos melegséget sugároznak.
- Lebegő kapcsolók
Ez is érdekelhet
Formai változatosság
A négyzet és kör ügyes kombinációjával, a kapcsolóbillentyűk tömbösített sorolásával és a többfunkciós megoldásokkal további formai változatosság születik.
- Az alapformán túl változatosságot ad a felület konvex, vagy konkáv (domburú, homorú) vonalvezetése, hogy kellemes legyen a kéznek.
- Jöhetnek a különféle csillogó vékony fémes szegélyek, keretek a keretben.
- Retró hatású, a régi forgó‑kapcsolókat idéző formai megoldások.
- Artdeco és indusztriális utalásokat tartalmazó formák.
- A digitális technikában megszokott többfunkciós, illetve osztott‑billentyűs megfoldások LED lámpás és LCD felületű visszajelzésekkel.
Bátran gondolhatjuk, hogy a legújabb fejlesztések formai és design választékából a legkényesebb ízlésű lakásfelújító, belsőépítész, lakberendező, vagy villanyszerelő szakember is tud a kedvére valót választani.