Napjaink megújuló energiaforrásásainak sorában a napenergia Magyarországon is egyre előkelőbb helyet foglal el. A technológia fejlődésének köszönhetően a napelem-modulok egyre hosszabb élettartammal és – ami még fontosabb – egyre kisebb teljesítménycsökkenéssel képesek működni hosszú távon.
A napelemes rendszerek között megkülönböztetünk hálózatra visszatápláló és szigetüzemű rendszereket. A szigetüzemű rendszereknél az előállított villamos áramot egy töltésvezérlőn keresztül az akkumulátorokba vezetjük. Ezek első sorban kisebb háztartások ellátására alkalmasak, ahol nincs lehetőség a hálózatba való visszatáplálásra.
A hálózatra visszatápláló rendszerek egyre népszerűbbek, nem csak cégek, vállalkozások körében, de a háztartásokban is. A napelemek által előállított villamos áramot inverter segítségével alakítjuk át a hálózatnak megfelelő villamos energiává (230V, 50Hz váltakozó feszültséggé). Az inverter szinkronüzemben táplálja a meglévő hálózatra a napelemünk által előállított áramot, így a napelemes rendszer a meglévő villamos hálózattal párhuzamosan üzemel. Vagyis nem elegendő csupán 50Hz-es szinuszt szolgáltatni, hanem annak szinkronban is kell lennie a hálózati szinusszal, ellenkező esetben fogyasztóvá válunk, termelő helyett. Amennyiben többletet állítunk elő, azt a hálózatra tápláljuk vissza, melynek mérését egy oda-visszamérő óra végzi. A napelemes rendszerrel termelt villamos energiát a villamosenergia-kereskedő, vagy szolgáltató (E-ON, Elmü, stb.) törvényi kötelezettséggel köteles átvenni. 2008-tól a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI törvény, valamint annak végrehajtásáról szóló 273/2007. (X.19.) Korm. rendelet alapján kisfeszültségű közcélú hálózatra csatlakozó fogyasztók (háztartások és vállalkozások is) 50 kVA-ig (45 kW) úgynevezett háztartási méretű kiserőművet létesíthetnek. A többlettermelést a szolgáltató visszatéríti. A szolgáltató által számlázott áram árának 85 százalékát fizetik ki nekünk. (Az áram ára nem egyenlő a számla végösszegével, mivel az egyéb díjakat is tartalmaz.)
A visszatápláló rendszerben nincs mozgó alkatrész és akkumulátor, így kicsi az esély a meghibásodásra. A napelem gyártók éppen ezért vállalnak akár 25 év garanciát a termékeikre. Ez egyben azt is jelenti, hogy egyszeri beruházással, hosszútávon biztosíthatjuk egy családi ház vagy akár egy vállalkozás áramigényét.
A napelemek táblásítva vásárolhatóak. Minden tábla szilícium kristályból készülő sorba kötött napelem lapokat tartalmaz. Előállítási technológiájuk alapján kétfajta cellát különböztethetünk meg: monokristályos és polikristályos. A polikristályos lap négyszögletű, a monokristályos pedig nyolcszögletű. Hazánkban mindkét típus használható, közel ugyanazzal a hatásfokkal.