Manapság a villámlás nem kelt túlzott rémületet, és sokak fejében meg sem fordul, hogy túlfeszültséget is generálhat az elektromos berendezésekben. Valójában nem a villám az egyedüli veszélyforrás, amelynek következtében jelentősen megnőhet a feszültség egy hálózatban.
Előfordulhatnak olyan hétköznapi helyzetek, amikor egy elektromos eszköz esetében az áramellátás irányából a tervezettnél nagyobb feszültség jelentkezik, ilyenkor pedig akár súlyos túlfeszültség is létrejöhet. Olyankor beszélünk túlfeszültségről, ha ennek a feszültségkülönbségnek a mértéke képes kárt tenni az elektromos berendezésben. Az ilyen típusú feszültség túltengés jelentkezhet külső hatásra, de akár az elektromos eszköz belső meghibásodásának következtében is.
A túlfeszültség szó hallatán sokak szeme előtt még mindig a viharok jelennek meg, pedig az egyre több helyen felállított villámhárítóknak köszönhetően a villám okozta kritikus feszültség eltérések jóval ritkábbak, mint 20-30 évvel ezelőtt. Természetesen az elektromos hálózatunkkal közvetlen kapcsolatba kerülő villám súlyos károkat tehet a berendezésekben, mégis gyakran más eredetű túlfeszültség következtében mehetnek tönkre legkedveltebb eszközeink.
Gyakran a hálózattal van probléma
A túlfeszültség kialakulásának egyik legkellemetlenebb lehetősége a hibás bekötés. Főleg régebbi építésű, ritkán ellenőrzött házaknál fordul elő, hogy felületes vagy ideiglenes megoldásokat alkalmaztak annak idején a csatlakozók és kapcsolók bekötése során. Ha mindemellett még esetleg a földelés is hiányzik – ami sajnos 30-40 évvel ezelőtt épült házak esetén nem ritka –, igazán nagy veszélynek tehetjük ki magunkat.