Számtalan pro és kontra érv hangzik el, ha a napelemes tetőcserepek jönnek szóba, egy laikus pedig nehezen szűri ki a számára valóban hasznos részeket. Íme, egy kis útmutató az napelemes tetőcserépről szóló információk tengerében.
Újdonságok, előnyök, paraméterek
A tetőcserépbe integrált napelem cella a hagyományos napelemtáblákkal ellentétben, árnyékban is működik, felülete időjárásálló, de ellenáll az esőnek, hónak, jégverésnek is. Beépített nagy terhelhetőségű áramvezető szalagkábelek és csatlakozási pontok jellemzik, valamint szabadalmaztatott „click & amp; amp; amp; slide” csatlakozás oldalanként.
A napelemes tetőcserép deformálódásától nem kell tartanunk, az UV sugárzásnak ugyancsak ellenáll, színtartó. Nem éghető, az esetleges tüzet nem tápláló alapanyagból készül, hőállósága -40ºC-tól + 80ºC-ig alkalmazható. Nagy előnye, hogy kompatibilis a nemzetközi napelemekre vonatkozó szabványokkal és rendszerekkel és a felhasznált alapanyagok újrahasznosíthatók.
A napelemes tetőcserép megfelel az IP 45 érintésvédelmi követelményeknek, valamint a tetőfedő elemektől elvárható statikai követelményeknek. Az alkalmazott alapanyagoknak köszönhetően a felületbe nem ágyazódnak be mechanikai szennyeződések, emiatt könnyen tisztítható.
Fényáteresztő képessége 10%-kal magasabb az üvegnél és műemlékvédelem alatt álló épületeken is alkalmazható. Megőrzi a tető eredeti látványát, a vizuális környezetszennyezés ezért kizárt.
Fajlagos költsége kisebb a piacon kapható más szerkezetű napelemekhez képest. Nincs szükség további kiegészítő egységekre, alkatrészekre (tetőbe épített elektromos vezetősín, segéd vezeték, segédtartó szerkezet, rögzítő horog).
A hagyományos cserepekhez hasonlóan követi a tető változatos vonalát, de súlya harmada az ugyanakkora területű napelem‑táblákénak. A tetőszerkezetet alkotó fa gerendák keresztmetszete 50%-kal kisebb lehet a súly csökkenése miatt.