A villanyszerelésnél a felhasznált anyagok, technológiák, szabványok, előírások ugyan időről időre változhatnak, de az mindig érvényes, hogy a biztonsági követelményeket be kell tartani. Az építkezésnél, felújításnál a villanyszerelés az a tevékenység, amelynek elvégzését csak szakemberre szabad bízni. Nem szabad kockáztatni, hiszen az esetleges hibák tragédiához – gondoljunk csak az elektromos tűzesetekre – is vezethetnek.
A lakás elektromos rendszerének tervezésekor sok esetben hiányzik a tervszerűség, gyakori hiba az alulméretezés. Ha védőcsöves szereléseknél teljesen kitöltik a keresztmetszetet vezetékkel, akkor nincs lehetőség utólagos bővítésre. A szerelési megoldásoknál sok esetben nem részesítik előnyben az utólagos áthúzhatóság biztosítását.
Előfordulhat, hogy az erősáramú és gyengeáramú rendszerek nincsenek szétválasztva, ez idővel növeli az üzemzavar gyakoriságát. Éghető anyagok közelében, padláson csak úgy szabad kötéseket kialakítani, hogy azok tűzálló vagy hőre zsugorodó dobozban legyenek kialakítva.
A vezetékeket sok esetben sodrottan kötik össze és leszigetelik, pedig a vezetékeket tilos sodrottan összekötni! A jó minőségű kötőelemek alkalmazása meggyorsítja a kivitelező munkáját, és biztonságossá teszi a kötéseket.
Az elosztószekrényben a túláramvédelmi eszközöknél lévő vezetékek hova tartozását jelölni kell.
Új létesítéskor, az érintésvédelem módosításával járó átalakításoknál érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatot kell végezni. A hatályban lévő villamos biztonsági szabvány ajánlásának megfelelően – lakossági fogyasztói helyeken – egy legalább 30 mA érzékenységű áramvédő kapcsolót kell beépíteni. Ha a környezet ezt szükségessé teszi, akkor a villámvédelemről, a túlfeszültség-védelem kialakításáról sem szabad megfeledkezni.