Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Tervezzünk tetőt!

A tető nem csupán óvja, és meghatározza házunk jellegét, karakteressé, egyedivé is teszi azt, és az épület állagát is védi a jelentős károsodásoktól.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

A tető tervezésének első számú kritériuma, hogy illeszkedjen környezetéhez. Miután tervezőnkkel megállapodtunk az alaprajzot illetően, feltehetjük az i-re a pontot, azaz házunkra a tetőt.

Tetőfedés

Ahhoz, hogy a tető egyértelmű legyen, jó, ha a tervező fedélidomot készít. Ez lesz a tető alaprajza, mellyel mindenki számára egyértelművé válik a leendő forma. Készíttessünk fedélidom tervet az alaprajzra, ez megkönnyíti a döntést.
Minden fedélidomnak van főtetője, melyet a legszélesebb épületoldal határoz meg. Ehhez járulnak az úgynevezett becsatlakozó, más néven melléktetők. Ha mindezt tisztáztuk, beszéljük át a tető hajlásszögét fokban és a tetőfelületek egymáshoz való viszonyát.

Ahhoz, hogy tervezőnk eldöntse a beépítendő anyagokat, tudnia kell, hogy milyen funkciót szánunk a tető alatti térnek: használatba vesszük-e, mint lakóteret vagy marad csupán padlás. Ekkor kell megadni a beépítendő anyagok sorrendjét és műszaki paramétereit, és a szerkezetre is gondolni kell: hagyományos fedélszerkezet vagy tömör tető építése a cél?
Ezt követi a tető rétegrendjének meghatározása, majd ezt ismerve átszellőztetése. Ha az alátéthéjazat felett és alatt is át kell szellőztetnünk a tető rétegrendjét, akkor a kétszeresen átszellőztetett tető lesz a tervezési feladat. Ha azonban az alátéthéjazat felett kell csak légrést kialakítani, az egyszeresen átszellőztetett tető tervezéséről lesz szó.

A kétszeres vagy egyszeres átszellőztetést a hőszigetelő anyagok elhelyezkedése fogja eldönteni a rétegrendben. Az alátéthéjazat azért nagyon fontos, mert másodlagos vízelvezető réteg, melynek feladata a kiselemes fedések esetén a porhót, szél torló nyomása következtében a fedés alá bejutó csapadékot kivezesse a tető rétegrendjéből, továbbá a párától is megvédje a beépített anyagokat. Az épületnek ezt a részét meg kell védeni minden beázástól, ezért az alátéthéjazatot minden esetben folytonosan kell megépíteni.

Tetőfedés

A tetőfedés kialakítása lehet:

  • egyrétegű – a tetőfedő anyag rendelkezik víz-, takaróhoronnyal és adott esetben fejhoronnyal
  • kétrétegű – az anyag sík keresztmetszetű és bütüsen illeszkedik egymáshoz. A bütü nem más, mint merőleges illesztéseknél az átmenő csap azon felülete, amely kilátszik a réses anyag túloldalán.
  • A rakás módja lehet kötésbe és hálóba.

Az ideális választáshoz mindig kréjük szakember segítségét.

Ne feledjük!

Tetőnk csak akkor tud tökéletesen megfelelni a rá ható külső igénybevételnek, ha az adott fedélidom csomópontjait pontosan megtervezik. A csomóponti megoldások közül a legalkalmasabb adja meg a tetőnk harmóniáját és egyediségét.

Népszerűek a témában

Zöld útra áll az építőipar?

A tető, amit nem visz el a szél

Pala helyére pala? Tetőfelújítás szép és könnyű anyaggal

Ez is érdekelhet

Kérjen gyors, díjmentes, nagyságrendi számítást a Terrán TetőKalkulátorával!

4 tipp, ahogy érdemes megválasztani a ház stílusát

SOLIDSoft zuhanytálca: mintha párnán járnánk

Magnifico! Mágnesen alapuló technológia a tolóajtók szolgálatában

Az Ön számára mi fontos egy fürdőszobában?

Mit jelent az okosotthon?

Mindent az arany zuhanykabinokról

Mennyibe kerül a szellőztető rendszerem?

Az egyrétegű falazatok használata a gyakorlatban

Különleges szolgáltatással számítható ki, hogy mennyibe kerülne most a házépítés

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

CSOK Plusz: elérhető közelségben az áhított otthon

Gyors házépítés, tartós megoldás - Egyre kedveltebbek az előre tervezett típusházak

„Megtalálni az egyensúlyt a dizájn és a funkció között” – vallja Dr. Herczeg Andrea, a LOSZ Év lakberendezője 2022 pályázat díjazottja

Ezt a szolgáltatást minden kivitelezőnek ismernie kell! A Wienerberger „Első sor” megoldása az, amire minden építtető vágyott, még ha eddig nem is tudott róla

Így ne legyen rémálom az építkezés: Álomház okosan

7 érv a beton tetőcserép mellett

Kényelmes, költséghatékony és korszerű építkezés fehér téglával

Felére csökkenhet a falak építésének ideje ezzel a technológiával - Nemcsak időt, de pénzt és vizet is spórolhat, aki így épít

„Olyan típusú ember vagyok, aki bármit képes megszervezni” – interjú Zselló Katica lakberendező, enteriőrtervezővel, az Év fürdőszobai moodboardja 2023 pályázat díjazottjával

Információ nélkül nem tudunk jó döntéseket hozni

Pala helyére pala? Tetőfelújítás szép és könnyű anyaggal

5 ok, amiért érdemes az Ytong lépcsőelem beépítését fontolóra venni

„A jövő fürdőszobáinak biztosan a praktikum lesz az alapja, de emellett könnyed érzetet keltő, szoborszerű, önmagukban is szép szaniterek alkotják majd” – bemutatkozik Lajos Noémi, az Év fürdőszobája 2024 pályázat győztes tervezője