A tetőcserép feladata, hogy megvédje az épületet az időjárás viszontagságaitól, védjen a széltől, a csapadéktól, sőt még a biológiai hatásoktól is. Ugyanakkor az épület látványát is meghatározza a tető fedése. Sok szempontra kell figyelnünk, amikor kiválasztjuk a számunkra legjobb megoldást, cikksorozatunkkal szeretnénk megkönnyíteni a döntést.
Kerámia? Beton? Pala? Fémlemezfedés? Zsindely? Talán zsúptető vagy nádtető? Számos megoldás létezik, ahhoz hogy döntsük, előbb azt kell kitalálnunk, milyen tetőt is szeretnénk, ezt azonban sok szempont befolyásolja, ezek közül szeretnénk felhívni a néhányra figyelmet.
Kérdések tetőfedés előtt
- Új családi házat építünk vagy felújítjuk a régi tetőt?
- Hagyományosan csak tárolásra használjuk, vagy beépített tetőteret szeretnénk?
- Mekkora legyen a tető hajlásszöge (hagyományos, mediterrán, alpesi)?
- Számol-e az egyre gyakoribb viharokkal?
- Szeretne napelemet, napkollektort?
Beépített tetőtér
Új épület esetében sokkal szabadabban dönthetünk az épület fedéséről, amíg felújításkor, jóval szűkebb a mozgástér. Hazánkban hagyományosan magas tetőkkel találkozunk, amelyeket régebben csak tárolásra használtak. Majd a ’60-as években divatba jött a tetőtér-beépítés. A megváltozott szerep új követelményeket támasztott a tetőkkel szemben. Amíg a hagyományos tetőterekben a bejutó pára elpárolgott, addig a beépítettben gondoskodni kell a megfelelő vízszigetelésről. Ezen kívül még számos más feltételnek is meg kell felelnie a beépített tetőnek (így például teherhordás, vízhatlanság, vízelvezetés, hőszigetelés, hőterhelés csökkentése, légzárás, páratechnika, hangszigetelés, tűzvédelem, bevilágítás).
Olyan tetőszerkezetet és tetőfedést kell kiválasztani, amely egyrészt megfelel az esztétikai más részt a fent felsorolt igényeknek, és megfelelően illeszthető az épülethez.
Hajlásszög
Hazánkban a régebben épült családi házak esetében a 45 fokos hajlásszögű tetők a legelterjedtebbek. Fajtái nyereg-, sátor- vagy konty tető voltak. Mára azonban nem csak a formák változtak, hanem a hajlásszög is. Mostanában főleg a laposabb, 30 fokos, sőt akár 10–12 fokos tetők is épülnek, bár számos településen megszabják a helyi építési szabályzatban, mekkora is lehet a tető meredeksége. Tervezés előtt érdemes megtudni az önkormányzat építési ügyosztályától, milyen szabályok is vonatkoznak az adott területre.
Ha alacsony hajlásszögű, „mediterrán” stílusú tetőt szeretne, akkor csak bizonyos kialakítású, megfelelően hornyolt cserepeket választhat, a gyártók megadják, hol használhatók az adott tetőfedő anyagok.
Alacsony hajlásszög esetében az jelenti a gondot, hogy a csapadék – eső, hó, porhó – könnyen bejuthat a cserepek alá. Ezt a gondot egyrészt megfelelően hornyolt cseréppel, másrészt alátét fólia használatával lehet orvosolni. A Tondach szakembere javaslata szerint ez legyen:
- vízhatlan – 15 fok alatt
- vízzáró – 15 és 20 fok között
- szél- és vízzáró – 20 és 25 fok között
- szélzáró – 30 fok fölött
Magas hajlásszög esetében, 45 fok felett pedig rögzíteni kell a cserepeket, 60 fokig legalább minden másodikat, harmadikat, amíg afölött valamennyi cserepet szükséges rögzíteni szöggel vagy cseréprögzítő kapoccsal.
Felújítás
Új épület esetében sokkal szabadabban dönthetünk az épület fedéséről, amíg felújításkor, jóval szűkebb a mozgástér.
Ha műemlék az épület, akkor nem sok választási lehetőség van, az eredetivel egyező tetőt kell újjáépíteni. Ez azonban a ritkább eset.
Családi házak esetében az első kérdés, milyen állapotban van a tartószerkezet, meg kell vizsgálni, hogy a rovarok, gombár milyen károkat okoztak. Ha jók a tetőlécek vagy csak néhányat kell kicserélni, akkor mindenképp ajánlott az eredetihez hasonló cserepet választani. Ezzel sok pénzt takaríthatunk meg. Ha viszont cserélni kell a léceket, akkor már széles körből meríthetünk.