A régen épült tetőtérbeépítések nem olyan minőségűek, hogy azok megfeleljenek a mai kor követelményeinek.
Korábban már írtunk arról, hogy milyen típusú hőszigetelő anyagok közül lehet választani, sőt arról is, hogy a padlástér hőszigetelése mennyire fontos.
Íme, még egy kis ráadás. Azt már sokan tudják, hogy a padlásfödém hőszigetelésével nemcsak a téli hideg ellen tudunk védekezni, hanem a nyári túlmelegedést sem érdemes figyelmen kívül hagyni. A hideg időkben az energia megtakarítása a fűtésszámlán egyértelműen megmutatkozik. De nyáron hogy zárjuk ki a meleget? Jó tudni, hogy a felmelegedés egyik oka a födém hőtehetetlensége. Szigeteléssel elválasztható a padlástértől a födém, ami ha nappal nem tud ez által felmelegedni, akkor éjszaka nem ontja magából a meleget. Sajnos sok épület tetőtere beépítetlen marad, ezért annak szigetelése már nem kap kellő figyelmet, így viszont az épület melege könnyen távozhat a tetőn keresztül.
Tehát, mielőtt szigetelésről dönt, mindenképpen javasoljuk mérlegelni, hogy beépített padlásteret, vagy be nem épített padlásteret szeretne. Fontos tényező az is, hogy járható, vagy nemjárható padlásfödémet kell szigetelni, mivel ebben az esetben sem alkalmazhatók egyazon hőszigetelő anyagok. Egy egyszerű példán keresztül bemutatva: járhatósági igény esetén a lépéshanggátlást is meg kell oldani, és mivel ezek a lépéshangszigetelő lemezek nemcsak hang, de hőszigetelő tulajdonsággal is bírnak, ezért pl. kisebb vastagságú hőszigetelő üveggyapot is elégséges.
A padló javasolt rétegrendje is más és más, attól függően, hogy hol járunk pl. felfelé hűlő födémről van szó padlásfeljárónál, vagy eresznél, stb. Figyeljen a részletekre!
Ez is érdekelhet
Ne feledkezzen meg a környezetből érkező nedvességről sem (pl. pára, csapadékvíz). A csapadéknak nemcsak a bejutását kell megakadályozni, hanem adott esetben a bent keletkezett párát is ki kell juttatni. A szarufaközti, vagy szarufák síkja feletti hőszigetelést nemcsak ásványgyapot, vagy polisztirol termékekkel lehet megoldani, hanem poliuretán (PUR) habos technológiával is.
És fontos a tűzállóság is!
A tetőterek hőcsillapításának, hőtároló képességének javítására mind Európában, mint Amerikában elterjedt a könnyűbetonos hőszigetelés, mivel: hőszigetelő, hangszigetelő, hőtároló, hőcsillapító, lélegző, időtálló és környezetbarát. Régi tetőtér-beépítés felújítását, hőszigetelését a szakemberek javaslata szerint a héjazat felújításával együtt kell elvégezni.
Ha úgy dönt, hogy a belső burkolatot távolítja, vagy távolíttatja el, tudnia kell, hogy a szerkezetben kialakuló páralecsapódás ellen védő párafólia réteget régebben nem mindig készítettél el. Ez a felújítás alkalmával pótolható.
Végül ne felejtse el: egy rossz szigetelés esetén komfortérzetünk 25-26 °C-os, egy jól hőszigetelt épületben viszont az ember 22 °C-os hőmérsékletű térben is jól érzi magát.