A tetőfedési lehetőségek között válogatva családi házon kevésbé találkozunk korcolt tetővel. Hogy ez mégis jó döntésnek bizonyult, mindjárt kiderül, hiszen maga a tulajdonos és a ház építész tervezője mesél a választás okairól, a tervezés körülményeiről.
Varga Szabolcs megrendelő és Nógrádi Tamás építész, a Nogart Mérnöki Iroda vezetője, korábbi sporttársakként – mindketten triatlonisták – régóta ismerték egymást. Szabolcs és felesége úgy döntöttek, hogy elérkezett az idő hátrahagyni a kaposvári társasházi otthont és belevágnak családi házuk megépítésébe. A bővülő családnak több helyre van szüksége és mindannyiuknak jobb a természet közelsége. Szabolcs korábban Nógrádi Tamással egy klubban triatlonozott, így volt alkalmuk megismerni egymás gondolkodásmódját, igényességét, bátran bízta rá a tervezés feladatát.

A telek klasszikus kertvárosi környezetben található, gyönyörű kilátással a városra. A tervező a tulajdonos természetszeretetét szem előtt tartva alkotta meg a kétszintes, a domboldalba szelíden simuló épületet. A 150 négyzetméteres ház alsó szintjét, ahol a garázs, a tároló és a kiszolgáló helyiségek találhatók, félig a domb oldalába rejtették. Felülre került a lakótér a nappalival, háló- és gyerekszobákkal, konyhával. A térkapcsolatok kialakítása különös és izgalmas játék a nyitással és a szeparációval. A nagyméretű, főként az ún. „toló” nyílászárók alkalmazásával sikerült elérni, hogy egyes pontokon elmosódik a határvonal a kint és a bent között: a természetes és az épített tér - pl. a terasz esetében - szinte összeolvad.

Meglepő választásnak tűnik a modern architektúra síklemezes tetőfedése, hiszen ezt klasszikus épületeknél – kastélyok, templomok – láthatjuk. Szabolcs azonban ragaszkodott ehhez és az sem tántorította el a döntéstől, hogy így a gombhoz kereste a kabátot, tehát a tető kijelölte az egész épület stílusát. Egy számítógépes alkalmazás segítségével már azelőtt nekilátott házuk tervezésének, hogy az építésszel egyeztetett volna, így a tervezőt szinte már kész tények elé állította: egyszerű formavilágú, mégis egyedi épülettel állt elő.
Aztán a mérnöki tervezés során kiderült, hogy milyen kompromisszumokra van szükség, hiszen a megbízó álmait és a valós lehetőségeket kellett egymáshoz közelebb hozni. Nógrádi Tamás és Varga Szabolcs ebben nagyszerűen tudtak együttműködni és ennek alapján jött az építész javaslata: legyen a tetőn korcolt síklemezes tetőfedés. Majd a kivitelező ajánlására döntöttek a Swedsteel terméke mellett.

- Az épületek műszaki, biztonsági előírásai sokismeretlenes egyenletrendszer megoldására késztetik a tervezőt. A Swedsteel esetében viszont eleve a megfelelő szakhatóság által garantált tanúsítványok bizonyítják, hogy a Swedsteel termékei hogyan és milyen struktúrákban alkalmazhatók. És nem csak termékeket árulnak, hanem tetőrendszereket, ami igen nagy különbség. Merthogy ez utóbbi nem csupán azokat a bizonyos tűzihorganyzott svédacél alapanyagú színbevonattal ellátott tetőlemezeket jelenti (ami egyébként már önmagában bizalomgerjesztő), hanem stabil struktúrák jól megtervezett szisztémáját is, azaz egy igen komoly szellemi értéket. A csomóponti kapcsolatok kiszámításától, a méretezéstől, az alkalmazandó csatornatartókon keresztül az utolsó önfúró rögzítőcsavarig minden tökéletes kompatibilitásban, gazdag szortimentből, együtt áll rendelkezésre. A tervezőnek tehát nem egy teljesen ismeretlen kép mozaikjait kell fáradságos munkával összerakosgatnia. Mindezekhez igen szakszerű kiszolgálás van rendelve, ami magában foglalja a gyors és precíz, az adott épületre mérnöki támogatással készített árajánlatot, a Swedsteel szakembereinek tanácsadását - legyen szó tervezésről vagy kivitelezésről - a gyors és pontos szállítást, a kivitelezőnek biztosított műszaki segédleteket, az anyagok egyértelmű jelölését – indokolja a döntést a tervező.

A tető SCL25 Design előkorcolt tetőprofilt kapott, mely egy S250-es szilárdságú, 0,5 mm vastagságú és Z275-ös horganyréteggel ellátott anyag, amire több mint 20 féle színárnyalatban kerül az UV-sugárzásnak is ellenálló bevonat, további rozsdabiztonságot adva az anyagnak. A 8 méteres hosszban és fél méteres fedőszélességben gyártott lemezek ún. előkorcolással vannak kialakítva. A lemezeket tehát ún. klikkeléses technikával csak egymásba kell pattintani. Ezekből egy valóban gyorsan szerelhető és tartós tető építhető, ami jól ellenáll a mechanikai hatásoknak, tökéletesen vízzáró, és egy életre kitart.

Bár a korcolás nagy szakértelmet igénylő munka, egy olyan felületen, amit nem tagolnak kiugrások, mint pl. itt is, bátran alkalmazható. Már csak azért is, mert szerelése gyorsabb, viszont a hibalehetőség kisebb.
A választás helyesnek bizonyult, hiszen ez az antracit szín jól harmonizál a vázkerámiából készült falazat törtfehér árnyalatával, összhangban van a nyílászárók körül díszítésként elhelyezett alumínium keretekkel, a természet mélyzöldjével és a textúra sem üt el hivalkodóan az épített környezettől.

A lemez jellegéből fakadóan nagyszerű, egyenletes síkok alakíthatók ki. Kiváló hatás érhető el a kiemelkedő, párhuzamosan futó korcokkal, amelyek egyfajta hullámzást, ritmust adnak a látványnak. És ezek a korcok nem csak a gerincre függőlegesen haladhatnak, mert megoldható, hogy akár hatvan fokos szögben ereszkedjenek alá.