A családi házak mintegy 40 %-a sajnos ma is a környezetszennyező és erősen egészségkárosító, jellegzetes szürke, bordós és kopott piros azbesztes palával fedett. Van tehát feladata a tetőfedőknek, ám a megrendelők gyakran nehezen hozzák meg a felújításról szóló döntést. Részben a költségek miatt, részben pedig, mert a tetőről lekerülő veszélyes hulladéknak számító pala kezelésének szabályaival a legtöbben nincsenek tisztában.
Lássuk, milyen előnyökkel jár, ha az azbesztes pala helyére PREFA alumínium fedés kerül.
Szakmai szervezetek évek óta azon dolgoznak Európában, hogy az élet még számos területén megjelenő azbeszt 2023-ra teljesen eltűnjön. Ennek részeként folyamatos a tájékoztatás arról is, hogyan kell kezelni például a tetőről lekerülő veszélyes hulladéknak számító palát.
A másik kérdés pedig az, hogy a lekerülő fedés helyére mi kerüljön. A számos fedőanyag közül tekintsük át, milyen előnyökkel jár, ha a lebontott azbesztes palatető környezetbarát alumínium fedéssel újul meg.
Így kell kezelni a veszélyes hulladékot
Az azbeszt egészségkárosító hatását viszonylag későn ismerték fel, de mára bebizonyosodott, hogy az anyag finom szemcséi a levegőben lebegve oszlanak el, a már beépített tetőszerkezetből folyamatosan leválva távoznak.
Sajnos sok esetben a szakemberek sem ismerik a megfelelő kezelés módját, azonban nem árt tudni, hogy az azbeszt nem csak nagyon veszélyes, de nagy bírsággal járhat, ha valaki nem kezeli megfelelően a felújításkor keletkező törmeléket. Tonnánként több mint 500 ezer forintot fizethetünk, így egy átlagos palatető súlyával, 2,275 tonnával számolva a bírság 1 137 500 Ft is lehet, illetve műemlék pala esetében ez az összeg akár meg is duplázódhat.
A megoldás olyan erre szakosodott és az interneten megtalálható cég bevonása, amely gondoskodik a veszélyes anyag elszállításáról és ártalmatlanításáról is. Ennek ugyan van költsége, de kedvezőbb, mint kifizetni a jelentős bírságot.