A napenergia hasznosításán szinte minden ingatlantulajdonosnak érdemes elgondolkodnia. A víztől pedig megfelelő szigeteléssel óvhatjuk meg házunkat. De arra gondoltunk-e, hogy a kettőt ötvözzük?
A napenergia felhasználásának manapság többféle módját is választhatjuk. Egy valami azonban minden megoldásban közös: helyet foglalnak. Magyarul a napenergia hasznosítására szolgáló berendezések komoly helyigénnyel rendelkeznek, gyakran már az is fejtörést okoz, hogy hova tegyük a napkollektort, napelemet. Természetesen a kézenfekvő hely a tető.
Rögzítés
Ha a tetőszigetelés anyaga PVC, akkor egy új módszer segítségével nagyon könnyen és közvetlenül a szigetelésre lehet rögzíteni bármilyen napelem panelt vagy napkollektort. A rögzítés legnagyobb előnye, hogy sehol nem kell átszúrni a tetőszigetelést, ezáltal megszűnik a beázás kockázata. Ilyenkor a PVC-szigetelésre egy széles talpú PVC-profilt hegesztenek, amelynek teherbíró képességét a belsejében lévő zárt alumínium szelvény biztosítja. Erre a profilra csavarozással lehet rögzíteni a napelem tartószerkezetét vagy az energiagyűjtő napcellát. Ezeket a napelemeket az akár 200 km/h sebességgel tomboló szél sem tudja elfújni, sem károsítani.
Hasznos anyagok
A vízszigetelés anyaga ugyancsak besegíthet a napsugárzás hasznosításában, illetve a túlzott felmelegedés megakadályozásában. Létezik olyan hófehér vízszigetelő lemez, amelyet kifejezetten a napenergia visszaverésére fejlesztettek ki. A legjobb eredményt a teljes rétegvastagságában fehér pigmentekkel rendelkező anyag nyújtja. Az ilyen fehér PVC tetőszigetelő anyagnál mérések szerint 40 Celsius-fokkal alacsonyabb marad a tető felszíne a nyári napsütésben, mint a hasonló, de sötét színű szigetelés esetében. Mivel a szigetelőlemez felülete érdes, a napsugár szétszóródva verődik vissza, ez pedig növeli a tetőre ferdén elhelyezett napelemek hatásfokát.