Magas tető? Lapos tető? Egyenes rétegrend? Fordított rétegrend?Egyre népszerűbbek hazánkban a passzívházak, sőt a minősített passzívházak is, mivel egyre többen szeretnének energiatakarékos otthont építeni. Mára már épült családi ház, ikerház, társasház is, sőt letették az alapkövét az első 100 lakásos passzív bérháznak is a XIII. kerületben, Budapesten. A passzívházak nagy többsége nehéz szerkezetű, magas tetős épület, de a tető hőszigetelését több módon is meg lehet oldani.
Magas tetős passzívház
A magas tetős passzívházak esetén a tető hőszigetelését többféleképpen is meg lehet oldani. A szarufák közötti szigetelés előnye az, hogy viszonylag olcsó, nem terhelhető hőszigetelő anyaggal lehet megoldani. Hátránya, hogy sok teret vesz el, hiszen a minimálisan ajánlott hőátbocsátási tényezőhöz, a 0,15 W/m2K-hez körülbelül 30 cm vastag hőszigetelés kell, ez pedig már pusztán a szarufák közé nem fér el. Szükség van tehát a kiegészítő, szarufák alatti hőszigetelésre is, és ez a hasznos lakótérből sokat elvesz. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a tetőtér ferde határoló szerkezetei miatt a belmagasság is jelentősen csökkenhet a vastag hőszigetelés miatt.
A tényői passzívház födémszigetelése lépcsős élképzésű elemekkel
Magyarországon az eddig megépült passzívházak esetében szinte kivétel nélkül nem vonták be a termikus burokba a padlásteret. Bár ebben az esetben a feljutás korántsem problémamentes, viszont egyszerű megoldás a padlástér vízszintes hőszigetelésének kialakítása. A szükséges 30–50 cm vastagságú hőszigetelés több rétegben, hézagmentesen kialakítható. A járófelületet OSB-lap biztosíthatja, de lehetőség van akár 30 cm vastag Padlap beépítésére is. Ez a faforgács lappal társított hőszigetelő lap gyors kivitelezést és hézagmentes hőszigetelést biztosít. Amennyiben – főként passzívházakban – a hőtechnikai számítások ezt megkövetelik, a Padlap lemezek alá elhelyezett AT-N100 lemezekkel tovább lehet növelni a hőszigetelés mértékét.
Lapos tetős passzívház
Külföldön nem újdonság már a passzív irodaépület vagy akár üzemépület sem, ezeken pedig gyakran van lapos tetős fedés.
Egyenes rétegrend esetében, leterheléses vagy ragasztásos rögzítés mellett, lépcsős élképzésű elemek alkalmazásával, egy- vagy több rétegben elhelyezett hőszigeteléssel könnyen megoldható a tető hőszigetelése, legfeljebb az attikafal esetében szükséges a fokozott figyelem: a megszokott méretű attikafalak a passzívházak által megkövetelt hőszigetelési vastagságok esetében könnyen túl alacsonynak bizonyulhatnak.