A lapos tető megfelelő lejtése fontos a csapadék víz elvezetése és így a szerkezet tartóssága érdekében, a lejtés pontos megtervezése általában az építésztervező feladata. Azonban van kivétel ez alól, ugyanis az Austrotherm térítésmentesen tervezi meg a lapos tető lejtésképzését.
Az úgynevezett „lapos tetőket” szerkezeti kialakításuk szerint több csoportba soroljuk. Az egyik ilyen csoport az egyhéjú melegtetőké, amelyek elvi rétegfelépítése a következő:
- felületvédelem, leterhelő réteg, használatot biztosító réteg,
- csapadékvíz-szigetelés,
- gőznyomás-kiegyenlítő réteg,
- hőszigetelés,
- páravédelmi réteg,
- lejtést adó réteg,
- teherhordó födémszerkezet.
Ahhoz, hogy a betervezett vízszigetelő lemez hosszú távon is kellő biztonsággal betöltse szerepét, a fenti rétegrendben megfelelő mértékű lejtéssel kell rendelkeznie. Az általános gyakorlat szerint a vízszintes felületű zárófödémre az építészek nagy része lejtést adó betonréteget tervez. Ez azonban nem mindig a legjobb választás, több okból sem.
- A kavicsbeton súlya többletterhet jelent minden fő teherhordó-szerkezet (födém, fal, alapozás) számára. Ez eleve drágábbá teszi az építkezést.
- A lejtéstadó betonréteg elkészítése nem egyszerű feladat, gondoljunk csak a kivitelezéshez szükséges gépi háttérre: betonpumpa vagy daru használata.
- A helyszíni lejtésképzésben résztvevő szak- és segédmunkások által elkövetett, nehezen és körülményesen javítható esetleges építési hibákra: nem a tervezett lejtésviszonyok valósulnak meg vagy a szükséges tágulási hézagok elmaradnak.
- A betonból készített lejtések a kivitelezési időt is meghosszabbítják, hiszen a nagy nedvességtartalmú aljzatra a következő réteg csak a megfelelő technológiai szünet (beton kötése, szilárdulása, megfelelő mértékű kiszáradása) után hordható fel. Bizonyos évszakokban és/vagy időjárási körülmények között a betonozás egyáltalán el sem végezhető.
- Arról sem szabad elfeledkeznünk, hogy a bezárt nedvesség felmelegedéséből keletkező nyomás eloszlatása, feszültségmentesítése miatt mindenképpen szükséges gőznyomás-kiegyenlítő réteg beépítése a szerkezetbe, amelynek pontonkénti vagy vonalmenti kiszellőzést kell biztosítani.
Készíthetünk lejtéstadó szerkezeti réteget polisztirolgyöngy-adalékos könnyűbetonból is (Austrotherm AT-KA), amely egyrészt csökkenti a szerkezeti elemekre jutó terheket, másrészt javítja a rétegrend hőszigetelő-képességét, de még mindig gondot okozhat a helyszíni kialakítás és a nedves technológia alkalmazása.
Az igazi megoldást a fenti esetekben az Austrotherm Kft. 1999-ben Construma Nagydíjat kapott terméke, a lejtésképző expandált polisztirolhab tábla (AT-LK) jelenti, amely a súlycsökkentés mellett a tető hőszigetelő-képességének igazán jelentős javítását úgy éri el, hogy kiküszöböli a helyszíni, nedves technológia minden hátrányát.
A lejtésképző elemek
Az 1,0 m × 1,0 m méretű, az MSZ EN 13163 szabvány szerint gyártott lejtésképző polisztirolhab táblák többféle minőségben készülnek.
- Nem járható tetőkre az AT-N100,
- járható tetőkbe, hasznosított tetőkbe, zöldtetőkbe a terheléstől függően az AT-N150 vagy az AT-N200 típusú termékek építhetők be.
A táblák minimális vastagsága 2,0 cm, mint indulási vastagság. A táblák felületén kialakított lejtés értéke – figyelembe véve az Épületszigetelők, Tetőfedők és Bádogosok Magyarországi Szövetsége által kidolgozott és kiadott „Tetőszigetelések tervezési és kivitelezési irányelvei”-ben foglaltakat – legalább 2,5 százalék. Ha bármely okból a tető lejtése a fenti értéket nem éri el, akkor az különleges szerkezetnek minősül, és ennek megfelelő ellensúlyozó megoldást kell alkalmazni, például: rétegszám, anyagvastagság, átfedés növelése, nagyobb teljesítőképességű anyag alkalmazása.
Grafitadalékos hőszigetelő anyagok
Fokozott hőszigetelési igény esetén lehetőség van grafitadalékos hőszigetelő anyagok alkalmazására, amelyekkel a szigetelő réteg vastagságát is csökkenteni lehet. A szürke színű hőszigetelő anyagok alacsonyabb hővezetési tényezője különösen előnyös lehet abban az esetben, amikor az attika fal nem elég magas. A grafitadalékos anyagok ugyanazon szilárdsági osztályokban (EPS 100, EPS 150, EPS 200) kaphatók, mint a fehér színű változat.
A tervezés
Adott tető lejtésképzésének megtervezését az Austrotherm Kft. ingyenesen elvégzi, és ehhez csak a tető pontos geometriai méreteit, illetve a lefolyók helyét kell megadni a tervezőnek, aki a közölt adatok alapján elkészíti a táblák fektetési és elemkonszignációs tervét, valamint tizedes pontossággal megadja a lejtésképző elemek köbméter-mennyiségét, ez a költségvetés-kiírásokhoz nyújt további felbecsülhetetlen segítséget.