Tetőfedés során a minőségi anyagok felhasználása, s a gondos, szakszerű kivitelezés biztosíthatja, hogy a háztetőnk ellenálljon az időjárás viszontagságainak, és hosszú ideig ne kelljen javításra, tetőfelújításra költeni.
Az építkezőknek dilemmát jelenthet, hogy milyen tetőfedőanyag kerüljön a tetőre, például kerámia tetőcserép, betoncserép, fémfedés vagy bitumenes zsindely esetleg nádtető. Vásárlás előtt érdemes számba venni azokat a szempontokat, amelyek alapján a döntést meg kell hozni. Döntésünket befolyásolhatja, hol épül a ház, lesz-e tetőtér-beépítés, milyen tetőforma készül, s tetőfelújítás esetén milyen a tetőszerkezet statikai állapota. Takarékossági okokból sem szabad lemondani a jó minőségű anyagok megvételéről, a vízfelvételi képesség, a fagyállóság kiemelten fontos szempontok. Az tény, hogy Magyarországon a kerámia tetőcserép rendelkezik a legnagyobb hagyományokkal.
Hazánkban a hagyományos forma a magas tető, de szakemberek szerint a mai technológiák felhasználásával kifogástalan lapos tetőket lehet építeni akár családi házakra is. A családi ház tetejét kihasználó terasz vagy zöldtető a szigetelést is védi. Természetesen jól kell elkészíteni, hiszen a burkolt felület alatti hibát csak nagyon nehezen megtalálni, és javítani.
Lapos tető
Lapos tetőnél fokozottan figyelni kell a páraszellőztetés beépítésére, s a megfelelő párazárásról is gondoskodni kell. Maga a tartószerkezet egyszerű, hiszen egy szilárd födémet kell építeni. Ami rákerül, az viszont közel sem nevezhető egyszerűen elkészíthetőnek. Egyrészt jó minőségű anyagokból, pontos lejtésviszonyokkal és csomóponti megoldásokkal kell vízhatlanná tenni a fedést, és megbízhatóan védeni az időjárás szélsőséges hőhatásai, valamint a mechanikai sérülések ellen. Másrészt a tetőfödémnek egységes egészként kell működnie páratechnikai és hőszigetelési szempontból is. Ez döntően azt jelenti, hogy a szerkezetben sehol sem képződhet páralecsapódás, amely télen megfagyva a fedés és szigetelések önbontását eredményezheti. A párazáró réteget minden esetben a hőszigetelés belső oldalára kell beépíteni, megakadályozandó, hogy a pára nagy mennyiségben bejusson a hőszigetelésbe. Párazárás nélkül a hőszigetelés külső, hidegebb rétegeiben a pára kicsapódhat. A kicsapódó nedvesség tönkreteheti a hőszigetelést, s a teljes tetőszerkezet károsodásához – gombásoáshoz és penészesedéshez – vezethet.