Mikor van szükség felelős műszaki vezetőre? Kinek a megbízásából dolgozik? Miért is felelős? Mi különbözteti meg a műszaki ellenőrtől? Építkezés, felújítás, tetőtér-beépítés előtt időben érdemes tisztázni néhány fogalmat.
Az építési törvény, az 1997. évi LXXVIII. törvény és az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 15.) kormányrendelet – többek közt – szabályozza a felelős műszaki vezető tevékenységét is. Az első és legfontosabb, hogy a felelős műszaki vezető a kivitelező megbízottja, amíg az építkezésen a megbízó érdekeit a műszaki ellenőr képviseli. Így a két tevékenység között összeférhetetlenség is van egy adott építkezés esetében, tehát a két feladatot két külön személynek kell ellátnia.
Minden építési engedélyköteles munkán alkalmazni kell felelős műszaki vezetőt, akinek feladata az építkezésen a munkák irányítása, és mint a nevében is szerepel, az elvégzett munkákért a felelősség vállalása is. Felelős az építésre vonatkozó jogszabályok, szakmai, műszaki és biztonsági előírások betartásáért (mint például a munkavédelmi, tűzvédelmi, környezetvédelmi, műemlékvédelmi, természetvédelmi, közegészségügyi hatósági előírások), valamint azért, hogy az elvégzett munka megfeleljen a szakmai és minőségi követelményeknek és az építési engedélyben előírtaknak.
A felelős műszaki vezetőnek ellenőriznie kell az építkezésen dolgozók munkáját. Ha a kivitelező megbízta az építési napló vezetésével, akkor felel annak tartalmáért is.
A felelős műszaki vezető feladata még a munka szakszerű megszervezése, és a munkafolyamatok ellenőrzése. Ha alvállalkozók is vannak, akkor neki kell összefogni azok munkáját, és számukra a teljesítési igazolást kiadni.