A passzívházakat bemutató sorozatunkban a legtöbb kérdést fölvető elemet, a gépészetet mutatjuk be. A hővisszanyerős szellőztető rendszerrel sok energiát takaríthatunk meg és nem csak a passzívházakban. A szellőző rendszer előnye még, hogy mindig friss, pollen- és pormentes a levegő a házban.
Általában az épületek felújítása után a legtöbb gondot a jó hőszigetelő és egyben jó légzáró ajtók, ablakok jelentik. Ugyanis a jó légzárás mellett a pára is bennmarad a lakásban, és elkezdődik a penészesedés. Ezért sokan ódzkodnak a nyílászárócserétől. A passzívházak elgondolásában erre a gondra is van megoldás, ez pedig a légkomfort-szellőztetés. A levegő cseréje mellett a passzívházakban a fűtést és a hűtést is ezen a készüléken keresztül oldják meg.
Mindig friss a levegő
A légkomfort-szellőztető berendezés lényege, hogy energiahatékonyan és folyamatosan cseréli a levegőt. A friss levegőt általában a szobákba fújja be a rendszer, és a vizes helyiségekből szívja ki. Külön előnye az elgondolásnak, hogy a beérkezett levegőt légszűrőn keresztül juttatja be a házba, így kiszűri a pollent és a port is, tehát tisztább levegő jut a házba, mintha szellőztetnénk. Ezzel a rendszer megkönnyíti az allergiások életét, és segíti a háziasszonyokat, ugyanis csak ritkán, két-háromhavonta van szükség a portörlésre. És ami a penészesedést illeti: a folyamatos légcsere szabályozza a relatív nedvességtartalmat, megszünteti a párakicsapódást, és megelőzi a penészedést.
Energiatakarékosság
Ám mindezen előnyök mellett energetikai szempontból jelentős a légkomfort szellőztetés. A rendszer közel hússzor annyi energiát termel, mint amennyi az üzemeltetéséhez szükséges. A szellőztető rendszer része a hőcserélő, amely az épületből távozó levegőben lévő hőenergia 90 százalékát átadja a befújt levegőnek. Így csak kis mennyiségű hőenergia a távozik.