Az elmúlt egy-másfél évben sajnos sok minden változott, és a változások nem könnyítik meg a ma építkezésbe kezdők, illetve lakásvásárlók helyzetét. Utánanéztünk segítségül mik változtak.
Érdemes utánanézni, hogy ne egy telekvásárlás után derüljön ki, hogy hosszú évek alatt sem tudjuk rajta megvalósítani álmaink házát.
Ami nem változott az elmúlt években, hogy a költségek fedezetéül három forrás áll rendelkezésre: az önerő, a megkapott hitel és a különböző támogatások, akár pályázati, akár állami pénzekről van szó.
Ha már meglévő lakásunkat, házunkat tekintjük önerőnek, sajnos az elmúlt egy év - és a következő 1-2 évben sem várhatunk kiugró javulást – lakáspiaci árainak változása és a fizetőképes kereslet csökkenése együttesen érzékeny veszteségként jelentkezik
Statisztikák szerint a lakásárak a 2004-es szintre estek vissza, ami reálértékben a 2000-es szintnek felel meg.
Pozitív változás, hogy nem kell minden esetben eladni a meglévő ingatlanunkat, hanem a legtöbb banknál lehetőség van arra, hogy a meglévő ingatlan bevonják az új ingatlan konstrukcióba. Ilyen esetben a bank az értékesítésre szánt ingatlanra tőkehalasztásos hitelt ad, melynek futam ideje maximum kettő év. Csak a kamatokat kell fizetni folyamatosan, majd az ingatlan értékesítése után a tőke egy összegben kerül visszafizetésre. Tehát 2 év haladékot kaphatunk a reális áron történő értékesítésre, 2013-ra talán már javul a lakáspiaci helyzet, így ez pozitív megoldást jelenthet.
A hitelkihelyezés feltételei szigorodtak, a jelenlegi helyzet azonban nem annyira kedvezőtlen, mint amilyen híreket hallani. Ahogy eddig sem volt egyszerű, így most sem lehet igazolt, rendszeres jövedelem nélkül hitelhez jutni. Annyi változott, hogy egy éve ez még teljes egészében kiváltható volt valamilyen fedezettel.
Így a minimál bérre bejelentettek helyzetére megoldás lehet, ha adóstársat vonnak be a hitelbe, ez lehet rokon is. Így a minimálbérre ~3 millió forint hitel érhető el.
Építési hitel mellé jelenleg semmilyen vissza nem térítendő állami támogatás nem igényelhető.
Változott, és sajnos szigorodott az is, hogy már csak az érték 75%-ig terhelhető jelzálog-hitellel egy ingatlan, előtte ez akár 100 % vagy több is lehetett.
Csak forint alapon lehet ma már igényelni, ez is növeli a kamatterheket. Így ma 8,5-10% kamatszinttel érdemes kalkulálni.
A hitelfelvételhez ma már legalább 30% önerőt kell felmutatni, és ez nem lehet építés esetén a felépítendő ház. Az egyik megoldás a 30 % készpénz, de van más lehetőség is:
- a saját tulajdonú telek
- egy lakás-előtakarékossági számlán elhelyezett pénz
- vagy egy másik ingatlan bevonása például a szülők ingatlanára jelzálogot terhelni.