A mostani gazdasági helyzetben, az egyre emelkedő infláció és az elszálló lakásárak miatt egyre többen tervezik jövőjüket egy előre gyártott lakóépületben. A nagyobb városokban – Budapesten és vidéken egyaránt – már gombamód szaporodnak az úgynevezett gyorsházak, készházak vagy konténer házak. De pontosan mit is jelentenek a következő kifejezések, és milyen pénzügyi előnyökkel járhat egy gyorsház vásárlása?
Mobilház vagy konténerház?
A közbeszédben gyakran hallhatjuk a gyorsház, a készház, a mobilház, vagy a konténerház kifejezéseket egymás szinonimájaként, azonban a gyakorlatban a lakóháztípusok mindegyike mást és mást jelent és fontos különbségekben térnek el.
A konténerházak telepítését jellemzően egészében a gyártó vállalat biztosítja a gyártás folyamatától a szállításon át a telepítésig.
A gyártási és telepítési technológia esetén a mobilházak sem különböznek, azonban a lakhatási célt tekintve már igen:
- míg a konténerházak ugyanazokat a funkciókat képesek biztosítani, mint egy téglaépítésű ház, addig a mobilházakat elsősorban nyaralóként érdemes telepíteni.
A gyorsházak vagy készházak az előzőektől gyártási és telepítési technológiájukban térnek el, hiszen ezeknek a házaknak nagyon gyors a kivitelezése, akár 4-8 hét is lehet egyes gyártók esetén. A készházak azonban nem egyenlők a könnyűszerkezetes házakkal sem. A kész- vagy gyorsházakat úgynevezett panelekből építik fel egy adott telken, amelyeket előre gyártanak le. Az ilyen típusú lakóépületeket azért is szokás gyorsházaknak nevezni, mert az előre gyártott panelekbe még a gyártósoron bekerülnek a nyílászárók is, sőt esetenként a vizes blokkok is egyben érkezhetnek az építési telekre.
Lakáshitel készházra?
Már a pénzintézetek lakáscélú hitelkonstrukciói között is találhatunk olyan ajánlatot, amely valamilyen könnyűszerkezetes, gyorsan kivitelezhető vagy panelekből felépíthető lakóingatlan megvásárlását célozza. Így, a gyorsházak finanszírozásához a hitelfelvétel sem kizáró tényező, csupán lakáscélú kölcsön igénylésekor elvárás minden esetben az éppen aktuális építésügyi előírásoknak eleget tevő engedély benyújtása a hitelintézet felé, amely az építési engedélyezési dokumentáció részét képezi. Ám a kölcsön folyósításának feltételei a hazai bankok esetében nem azonosak.
A mobilháznak vagy konténerháznak számító lakáscélú megoldások esetén azonban jelzáloghitel nem igényelhető, legfeljebb a telek számítható be fedezetként egyes bankok esetén. Az ilyen típusú lakóingatlanok, eltekintve komfortosságuktól vagy minőségükről, ezek nem felelnek meg a bankok által támasztott, lakáshitellel kapcsolatos elvárásainak.
Ez is érdekelhet
Nem csak gyors, olcsó is
A gyorsasága mellett pénzügyileg is jó döntés lehet gyorsházba invesztálni, hiszen megközelítőleg 150-400 ezer forintos négyzetméter ár között mozognak a kivitelezési költségek a hazai piacon. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy ez csak a kivitelezési költségeket jelenti, ebben az árban még nincs benne a telek, sem a közüzemi bekötések költsége, így ezeket is érdemes számításba venni.
Forrás: Creditline.hu