A tervezési folyamat egyik kritikus pontja az elektromos-, víz- és gázcsatlakozások betervezése. A legapróbb figyelmetlenség is rengeteg kényelmetlenséggel és súlyos anyagi károkkal járhat, hiszen szerelés után már csak komoly nehézségek árán javíthatók a hibák.
Kiállások betervezése
Az ingatlaban vannak már meglévő, új otthonoknál leendő elektromos és egyéb kiállások is. Tehát ezeket is sorra kell venni és jelölni az alaprajzon. A kiállások helyének, illetve számának meghatározásakor mindig az aktuális műszaki előírásokra és a lakók igényeire kell tekintettel lennünk.
Tipp: Hogy ne legyen az alaprajzunk vége egy káosz, az eddig elkészült rajzot lefénymásolhatjuk néhány példányban és az egyik másolaton jelöljük be a kiállásokat.
Mely kiállásokat kell sorra vennünk?
- mennyezeti elektromos kiállások (mennyezeti lámpák helye)
- fali elektromos kiállások (fali lámpák, képmegvilágítók helye)
- villanykapcsolók és dugaljak
- elektromos berendezések kiállásai (konyhában, fürdőszobában főképp)
- gáz (ha van)
- víz
- fűtés
- csatorna
Ne feledkezzünk meg az erkély, terasz kiállásairól sem, ha tartozik az ingatlanhoz ilyen.
A kiállások azért is lényegesek, mert valószínű, hogy lesznek olyanok, melyek feleslegesek az új elrendezés miatt, illetve újakat is létre hozunk majd. Az új kiállások helye már szorosan összefügg a berendezési tervvel.
Ez is érdekelhet
A lakók életvitele, szokásai - bútorozás, stílus
Az alaprajz segít gondolkodni és tervezni. Ennek alapja mindig az, hogy milyen egy család szerkezete és életvitele. Az egyik legnehezebb dolog kitalálni a megfelelő helyiség elosztást, hogyha egy teljes felújításról van szó.
Ha ezzel elkészülünk, akkor következhet a bútorok térbeli elrendezése. Az alaprajzon a bútorokat szintén méretarányosan kell feltüntetnünk, így láthatjuk, hogy elfér-e majd a kiszemelt darab a helyiségben? Továbbá nagyon fontos a szobába kerülő összes elem egymáshoz való viszonya, elhelyezkedése. Azaz, elfér-e minden úgy, hogy a közlekedést nem zavarja, hogy a szoba ne legyen sem túlzsúfolt, sem alulbútorozott és így tovább.
Ha programmal tervezünk, abban meglesz minden alapvető bútor, melyeket kiválasztva beállíthatjuk a valódi bútor pontos méreteit, s így helyezhetjük el a térben. Ha a klasszikus módon papíron tervezünk, akkor pedig fel kell szerkeszteni minden elemet. És kezdődhet a hosszan tartó ötletelés, minek hol lesz a legjobb helye a lakásban.