Rögtön a kérdésre válaszolva a két legfontosabb ok: időt és pénzt spórolunk. Jó alaprajzzal a kezünkben elkerülhetők a hibák és hatékonyabb lesz a kivitelezés.
Akinek nem áll módjában lakberendezőt, vagy belsőépítészt fogadni, azok számára is van néhány tanács, melyeket követve gördülékenyen megy majd az új otthon megtervezése és berendezése. A legfontosabb szempontok, melyeket mindenképpen érdemes betartani.
Falak felszerkesztése - méretarányos ábrázolás
A megvásárolni vagy felújítani kívánt ingatlanról készíteni kell egy alaprajzot. Egy mérőszalag segtíségével minden falat és a belmagasságot is meg kell mérni. A nyílászárók méretéről se feledkezzünk el, az ablakok alatti ún. parapetet (ez gyakran 90 cm magasságú, de szokott lenni ebben is eltérés) is meg kell mérnünk.
Alaprajzunk felszerkesztésére két mód van: kézzel, vagy egy ingyenes, számítógépes programot használnva. Ilyen például a Sweet Home 3D vagy a Floorplanner. Ezeket a programokat elég hamar át lehet látni és meg lehet érteni. Ha papírra szerkesztünk, akkor írószerboltban célszerű léptékvonalzót beszerezni és egy A3-as méretű lapon felrajzolni az alaprajzunkat. Javasolt lépték az M:1:50.
Elsőként a tartószerkezeti falakat, közismerten a főfalakat szerkesszük fel, majd haladjunk az ingatlanon befelé és húzzuk meg a válaszfalakat. A falak vastagságát valószínűleg csak megsaccolni tudjuk, így a főfal kaphat 30 cm-es vastagságot, míg a válaszfal 10 cm-t.
Nagyon fontos tudni, hogy tartószerkezeti falat, azaz főfalat soha nem bontjuk el. Természetesen, ha valamiben nem vagyunk biztosak, kérjük szakember segítségét és keressünk fel egy statikust!
Nyílászárók felszerkesztése, fűtőtestek jelölése
Ha elkészültek a falak, akkor helyezhetjük el a nyílászárókat. Ügyeljünk arra is, hogy a falon pontosan ugyanott legyenek, ahol a valóságban is. Az ajtók esetében jelöljük a nyílásirányt, vagy tolóajtónál azt, hogy falba csúsztatható vagy falon kívül tolható.
A fűtés módja sem elhanyagolható. Ha radiátorok, konvektor van a házban és marad is, akkor ezeket is feltétlen jelöljük be, egy rövid hullámvonallal. A kéményt szintén jelölnünk kell!