Rönkházban lakni valódi természetközeli élmény. Azonban a stabil, időtálló szerkezet megköveteli a körültekintő tervezést és kivitelezést.
Fontos, hogy a rönkház tervezést erre szakosodott szakemberek, mérnökök tervezzék!
- Mivel a rönkökből készült ház önhordó szerkezet, így alapozása a hagyományos téglaházéval szemben igen egyszerű. A legegyszerűbb esetben a ház sarkai, illetve a terhelési pontok alá betontuskókat kell helyezni, és azokat a talajban a fagyhatár szintjéig leásni.
- Ha a ház alá pince is kerül, akkor arra a födémre helyezhető az építmény. Téglából vagy betonból készült földszint födémjére is állítható, második szintként.
- A beton vagy cölöpös alapozás után teljes szerkezetkész ház telepíthető. Az előre elkészített elemek, gerendák, rönkök könnyen szállíthatók, így az építkezés idő is lerövidül.
- A gyártó szakemberek számítógépes vezérlésű (CNC) megmunkáló gépekkel alakítják a méretpontos gerendákat, paneleket, oszlopokat, amelyek sorrendben megszámozva alkotják az építendő ház elemeit, melyet csak össze kell rakni.
Befejező munkálatok
- A rönkház befejező munkáihoz elegendő egy normál asztalos, vagy ács. Nem célszerű és kevésbé költséghatékony egy rönkházépítő szakembert megbízni.
- A háztulajdonosok saját maguk is elvégezhetik a befejező munkákat egy helyi szakember segítségével.
- A befejezéshez szükségesek lehetnek további műszaki szakemberek (burkoló, vízszerelő, villanyszerelő, fűtésszerelő stb.).
Rönkház szigetelése, stabilitás és karbantartása
- Alapvetően a fa hőszigetelési képessége jónak mondható, de ahhoz, hogy igazán jó szigeteléssel bíró falat kapjunk, legalább 27-30 cm átmérőjű rönkökből kell építeni, ami az építési költségeket alaposan megemeli.
- Ha a pénztárcánk ezt nem engedi, a ház összesített hőszigetelését javíthatjuk, hőszigetelt nyílászárókkal, zsalugáterrel, a födémre (padlásra) helyezett, a szokásos 10-20 cm ásványgyapot szigetelés helyett 30-40 cm-t használva.
- Több gerendaház gyártó kínál hőszigetelt házat, ahol a gerendák között egy kb. 10 cm-es cellulóz vagy kőzetgyapot hőszigetelést helyeznek el, jelentősen növelve a falazat hőszigetelési értékét.
- A megfelelő vastagságú 30-40 cm-es rönköknek nem kell további hőszigetelés. Az egymásra illesztett rönkök hornyait régen mohával szigetelték, manapság tisztított birkagyapjúval célszerű kitölteni.
- A fából készült szerkezeteket célszerű gomba, penész, és rovarok elleni szerrel kezelni. Manapság erre a célra kifejlesztett szereket lehet kapni. A színezést, pácolást mindenki maga dönti el igényei alapján.
- A parafa és a kőzetgyapot szigetelés is használatos, melyek közül az előbbi szigeteléssel tökéletes diffúziósan nyitott rendszert hozhatunk létre. A parafa hosszútávon megőrzi technikai tulajdonságait, nagyon egyszerű a karbantartása.
- A fafelületek kezelése növényi eredetű, vizes bázisú bio lazúrral történjen, mely jól kötődik a kezelt felülethez, hagyja lélegezni a fát és együtt öregszik a kezelt felülettel. Az ilyen minőségi lazúrok mélyen beszívódnak a fába és áttetsző réteget alkotva hagyják a fa erezetét érvényesülni. Az átfestés 5-6 évente javasolt.