Amikor építkezésbe vagy akár felújításba fogunk, az első kérdés a kivitelezők személye. Mert jó, megbízható és megfizethető szakembereket találni bizony nem egyszerű feladat. Pedig ez az egyik legfontosabb tényező, ami megéri az időt és a fáradtságot.
A kezdet
Irány az internet, végigkérdezzük az ismerősöket, szomszédokat, hátha tudnak valakit. Aztán jöhet az ajánlatkérés, mert egy ajánlat, mint tudjuk, nem ajánlat, mindegyik szakterületből kell legalább három. Minden szakival külön találka, időegyeztetés a munkás hétköznapokon, esetleg szabadnapkérés a munkahelyről, várakozás, ismerkedés. És akkor persze még mindig semmi garancia arra, hogy jó szakembereket választottunk. Még nehezebb kérdés, hogy tudnak-e kultúráltan egymás mellett dolgozni, vagy folyamatosan egymásra mutogatnak, és egymásra hárítják a felelősséget a hibáknál. (Mert hibák, erre fel kell készülnünk, mindig adódnak.) Azután meg kell szerveznünk azt is, hogy a kiválasztott szakemberek éppen ráérjenek a kellő időpontban, amihez persze nem árt tisztában lennünk, hogy melyik munkafolyamat melyik után következik, kire, mikor van szükség. Különböző csapatokkal dolgozva könnyen előfordulhat, hogy mire az egyik befejezi a dolgát, addigra a másik már elvállalt egy másik munkát, és várnunk kell két hetet, mire újból előkerül. Lehet, hogy az egyik kivitelezővel szerencsénk lesz, de a másik csak barbárkodik, ami dupla munkát jelent az elsőnek, ez persze plusz költséggel is jár. Ha magunk intézzük az építkezés lebonyolítását, készüljünk fel arra, hogy állandóan jelen kell lennünk, naponta a körmére kell néznünk az ott dolgozóknak. Ha nem így teszünk, előfordulhat, hogy máshol találjuk a kiállásokat, a falakat vagy éppen az ablakokat, mint ahol szerettük volna vagy más kellemetlen meglepetésekben lehet részünk.
Miért döntsünk a generálkivitelező mellett?
A tulajdonosi jelenlét (mint tudjuk a gazda szeme hizlalja a jószágot) persze akkor is kívánatos, ha generálkivitelezőt fogadunk fel. Ami az alkalmazásuk felé nyomja a mérleg nyelvét, az egyértelműen a folyamat leegyszerűsödése.
- Ha megbízunk egy generálost, akkor egy árajánlatot kell csak kérnünk tőle a teljes beruházásra.
- Ő nem csak pontosan felmér mindent, de megközelítően pontos árajánlatot ad, nem csak a munkadíjakra, de az anyagszükségletet is kiszámolja, illetve annak várható anyagi vonzatát.
- Előre látható, hogy mekkora megterhelést jelent a pénztárcánknak ez az egész, amit az egyénenkénti ajánlatok alapján igen nehéz előre átlátni.
- Nem kell izgulnunk a szakemberek időbeosztása miatt sem, hiszen ennek flott megszervezése és lebonyolítása is generálos munkakörébe tartozik.
- Nem húsz emberrel, csupán eggyel kell állandó kapcsolatot tartanunk, vele kell elszámolni, rajta kérhetjük számon, ha valami nem tetszik és neki kötelessége kijavíttatni az esetleges hibákat. Egyszóval a gördülékeny minőségi munka az ő felelőssége.
- Ennek persze ára van, hiszen semmit sem adnak ingyen, a kivitelezők az ő alvállalkozói, így várhatóan generálkivitelezővel többe kerül majd az építkezés, átalakítás, mint nélküle. Kinek-kinek el kell döntenie, megéri-e, megtérül-e számára ez a plusz kiadás…
- S persze, az hogy többet fizetünk, nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem lesz okunk bosszúságra. Ilyesmire garanciát sajnos senki sem adhat, néhány óvintézkedést azonban megtehetünk.
Ez is érdekelhet
+ 1 tanács
Ha nem akarunk nagyot nézni a végén, az árajánlatot 10-20 százalékkal fejeljük meg magunkban, menet közben ugyanis szinte mindig akadnak módosítások, nem várt akadályok, új ötletek, amelyek megdobják az összköltséget.