Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Építészet és lakberendezés egy időben

Majd ha kész a házunk, kitaláljuk, milyen legyen odabent – gondolják sokan. Pedig ez egy tipikus tévedés. Ha valóban kényelmes, praktikus és ízlésünknek megfelelő lakóhelyre vágyunk, érdemes a külsővel párhuzamosan a belsőt is megtervezni.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

Csodás vonalak, nagyvonalú arányok, lenyűgöző épület. Aztán, amikor belépünk és körülnézünk, hatalmas a csalódás. A kívülről tökéletesnek tűnő otthon odabent csupa-csupa kompromisszum.

Alapvető hibák

Külső, belső tervezésA reprezentatív íves falak miatt a konyha szinte használhatatlan, a bálterem méretű nappaliban elvész az ülőgarnitúra, rengeteg kihasználatlan teret hagyva maga körül. A sok folyosó, közlekedő értékes négyzetmétereket lop el a hasznos lakótérből. A fürdő túl kicsi, az ajtók miatt nem lehet praktikusan bútorozni a szobákat. Mindez egyszerűen kiküszöbölhető lenne, ha az építészeti tervek és a berendezési alaprajz egyszerre, egymáshoz igazodva készülne el.

Előzzük meg a bajt!

Sokan esnek abba hibába, hogy előbb felépítik a házukat, aztán ha elkészült, akkor kezdenek csak neki - alkalmazkodva a meglévő méretekhez, adottságokhoz - a belső kialakításának. Igaz, hogy az építészek néhány alapvető bútort berajzolnak a tervekbe, ám ez nem jelenti azt, hogy ez a legjobb és a lakók igényeinek leginkább megfelelő berendezés. Érdemes tehát az építészeti rajzok elkészülte után, de még az engedélyeztetés előtt – lakberendezővel vagy önállóan – megtervezni a bútorcsoportok helyét.

A jó alaprajz 12 pontban

  1. Egy lakás beosztása akkor ideális, ha jól elkülöníthetően jelenik meg benne a nappali és az intim zóna. A nappali zónában - ahová a nappali, konyha, étkező, dolgozó, előszoba, vendégvécé, kamra tartozik - töltjük a legtöbb időt napközben, ugyanakkor itt fogadjuk vendégeinket is. Az éjszakai vagy intim zónába sorolható helyiségekben – azaz a felnőtt- és gyerek hálóban, fürdőben, illetve gardróbszobákban – ahogy a neve is mutatja, leginkább csak a lakók tartózkodnak, és inkább csak éjszaka.
  2. Mivel az éjszakai zóna helyiségeit általában nyugalomban használhatjuk, fontos hogy ezek a szobák minél távolabb kerüljenek a tévétől, a zúgó konyhagépektől, a mindennapok nyüzsgésétől. Érdemes ezt a zónát beltéri ajtóval is zsilipelni.
  3. Háló, fürdő és gardrób szoros egységet alkotnak, mindenképpen kerüljenek egymás mellé.
  4. A konyha tervezésekor vegyük figyelembe a bejárattól való távolságot, hiszen nem mindegy, mennyit kell a teli bevásárlószatyrokkal végigcaplatni a lakásban.
  5. Bár nagy divat, nem minden háztartásban ajánlott az amerikai típusú, azaz a nappalival egy légtérben kialakított konyha. Akik nem tudnak mindig renget tartani, akik gyakran főznek súlyosabb, „szagosabb” ételeket, azoknak nem biztos, hogy ideális ez a megoldás. Ha szeretnénk a konyhát mégis egy térben tudni a nappalival, tolóajtóval vagy egy üvegválaszfallal is hasonló hatást érhetünk el, mégis szeparált helyiségben főzhetünk.
  6. Fontos, hogy a bútorszigetek közötti közlekedő útvonalakat mindig hagyjuk szabadon. Ugyanilyen lényeges a teraszajtók megközelíthetősége.
  7. A bejárat közelében legyen a vendégvécé, így a látogatóinknak nem kell az intim zónában lévő családi fürdőbe mennie.
  8. Kerüljük a sok felesleges folyosót, ami szinte észrevétlenül habzsolja a hasznos négyzetmétereket.
  9. A hálószoba méretét a tervezett bútorokhoz igazítsuk! A franciaágy legyen két oldalról megközelíthető. Legjobb, ha a fejvéggel a falnak támaszkodik.
  10. Nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű gardrób, tárolóhely, melyek lehetőleg az éjszakai zónában koncentrálódjanak. A nappaliban inkább a könyvek, dvd-k elhelyezésére figyeljünk.
  11. Amíg kicsi a gyerekünk, jobb, ha a szobája nincs nagyon távol a miénktől. Ha éjjel felébred, ne kelljen sokat mászkálnunk. Kamasz gyerekek esetében ez a szabály éppen fordítva igaz.
  12. Fontos a tájolás is. Amennyiben módunkban áll, nappalinak déli vagy nyugati fekvésű, hálószobának keleti vagy nyugati tájolású helyiséget válasszunk. A gyerekszoba minél világosabb legyen, az északi, hűvösebb oldalra kerülhet a kamra, az elő- vagy a fürdőszoba.
Népszerűek a témában

Hasznos tippek egy egyszerű lakásfelújításhoz

Így ne legyen rémálom az építkezés: Álomház okosan

Különleges szolgáltatással számítható ki, hogy mennyibe kerülne most a házépítés

Ez is érdekelhet

Különleges kádak, mosdók és csaptelepek a 2025-ös Fürdőszoba és Otthoni Wellness Kiállításon

Dulux EasyCare+ – hosszan tartó frissesség és tisztaság a falakon!

AREZZO design PALMFIELD szabadon álló gun metal kádtöltő csaptelep

Hörmann megoldások parkolóhelyek és parkolóházak számára

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

Különleges szolgáltatással számítható ki, hogy mennyibe kerülne most a házépítés

Lakberendezési trendek 2024-ben - Új dimenziók az otthonokban

Stílusos otthon - Esztétikus és funkcionális bútorok egyedi tervezésben

Japandi stílus: a kelet-nyugati belső terek szintézise

„Megtalálni az egyensúlyt a dizájn és a funkció között” – vallja Dr. Herczeg Andrea, a LOSZ Év lakberendezője 2022 pályázat díjazottja

Fürdőszoba tükrök új megvilágításban: tippek a megfelelő kiválasztásához

„Az egyedi környezet kialakításához mindig magam tervezem a bútorokat is” – beszélgetés Zsákai Gábor belsőépítész, lakberendezővel

Okos megoldásokkal az optimális fürdőszobai vízhasználatért

Így ne legyen rémálom az építkezés: Álomház okosan

„Ha egyszóval kellene jellemezni, amit a lakberendezés adhat, akkor az a varázslat lenne” – bemutatkozik Baktai Bianca lakberendező, az Év moodboardja 2023 pályázat díjazottja

Hogyan készülnek a prémium kerámia szaniterek?

„Az esztétikumon és a funkcionalitáson felül kiemelt fontosságú számomra a terek játékos és inspiráló kialakítása” – interjú Lode Cora lakberendezővel, az Év moodboardja 2023 pályázat harmadik helyezettjével

„A design ne legyen öncélú, de ahol tere van, ott mutasson újat, felszabadítót!” - Rátkai-Rajnai Rózsa „Zsazsa”, a 2023 Év lakberendezője

Mutasd meg otthonod új színeit! – A Dulux Visualizer alkalmazás segít a tökéletes falszín kiválasztásában

Hasznos tippek egy egyszerű lakásfelújításhoz

Kerítést tervezel? Ezt a 3+1 dolgot mindenképp gondold át előtte!