Mielőtt belevágunk egy építkezésbe vagy átalakításba, alaposan végig kell gondolnunk, hogy milyen szakembereket tudunk és akarunk megfizetni. Ez a tervezés egyik, el nem hanyagolható szakasza.
Praktikus több részre osztani a munkát, és a kiadásokat, mint olyasmit vállalni, ami végül kicsúszik az ellenőrzésünk alól. Természetesen ez nem lesz gyógyír minden, menet közben felmerülő problémánkra, de ha okosan tesszük, remek eredményt érhetünk el, és a terhek jelentős részétől is megszabadulhatunk.
Tervezés, előkészületek
Az építésszel, tervezőkkel történő megbeszélések legalább olyan fontosak, mint maga az építkezés. Az előkészületek fontos része az előzetese tervek elkészítése, a különféle ötlet variációk megvalósíthatóságának vizsgálata, a vázlatok, körülbelüli költségvetés, majd a részletes rajzok és a munkaterv elkészítése, az árajánlatok és a szükséges engedélyek beszerzése, végül a részletes költségek kalkulálása.
Ne becsüljük le a feladatot, a részletes rajzok, kalkulációk készítése jócskán meghaladja a laikusok képességeit.
Kivitelezés
Ha küszöbön áll a munka megkezdése, döntsük el, hogyan irányítjuk az építkezést. Köthetünk szerződést az építésszel. Ekkor az egyik legfontosabb feladat meggyőződnünk arról, hogy az építészünkkel egy nyelvet beszélünk-e. Egyet kell értenünk ugyanis a tervekben, a rajzokban, a költségekben és a menetrendben. Innen kezdve viszont nem bennünket terhelnek a napi feladatok, ami persze nem jelenti azt, hogy bárki megakadályozhatná, hogy ellenőrizzük a munkafolyamatot. Viszont ne avatkozzunk be fölöslegesen, különösen akkor ne, ha műszaki kérdésekről van szó.
Ha nem bízzuk a vezetést építészre, akkor építési vállalkozókkal, iparosokkal kell dolgoztatnunk.
Építészek
Keressünk olyan szakembert, akit ismerőseink ajánlanak, de felkereshetünk szakmai testületet is és kérhetünk ajánlást. Ha megtetszik egy munka, kérdezzük meg, ki volt a tervező.
Díjazás
Az építészek a tervezés szakaszában meghatározott óradíjért adnak tanácsot. Mielőtt szerződünk, nézzünk utána az Építész Kamaránál, hogy mik a szokásos díjak a különböző típusú tervezési feladatoknál. A díjak széles skálán mozoghatnak a munka nagyságától, bonyolultságától függően. Felújításkor, átalakításkor a díjazás magasabb, mint új ház építésekor.
Felmérés
Átalakítás, felújítás előtt nem árt megvizsgáltatni az épület szerkezetét, vezetékeit, szigetelését egy-egy hozzáértővel, akik aztán azt is megmondják, mit kell kijavítani. Kiszámítják a költségeket, felügyelik a munkát.
Ügyintézés
Ha építészre bízzuk a munka irányítását, ő az adminisztrációt is elintézi. A generál kivitelezőt ugyancsak megbízhatjuk ezzel a feladattal. A legalkalmasabb személy az ügyvéd, aki tisztában van a hatályos jogszabályokkal, rendeletekkel.
Az építkezéshez az alábbi engedélyekre lehet szükségünk:
- a lakás tulajdonosától (amennyiben bérlemény)
- a bérlőktől (ha tulajdonunkat bérlő lakja)
- a biztosítótól, a hitelezőtől
- a szomszédos ingatlanok tulajdonosaitól
- a helyi hatóságoktól
- az útépítési hatóságoktól
- a gázművektől
- az elektromos művektől
- a vízművektől
- a helyi önkormányzatoktól.