Építkezés, átalakítás vagy felújítás előtt mindenki hatalmas energiákkal vág bele a munkába. Ám mielőtt az építészhez, tervezőirodához rohannánk, tervezzük meg magunknak, mit is szeretnénk.
Úgy tartja a mondás, hogy az az építkezés, felújítás sikeres, amelyik nem végződik válással. És van benne némi igazság. Ez a hatalmas feladat lehet jóleső munka, hasznos idő- és pénzbefektetés, de költséges rémálommá is válhat, amire rámegy a nyugalmunk, talán még az egészségünk is. Az építkezéshez gondos tervezés és felügyelet szükséges. A szerkezetet, a gépészetet, a közműveket egymással összefüggésben kell látnunk, hiszen egymással szorosan együtt működnek majd. A gondos tervezés azért sem nélkülözhető, mert gyakran sokkal nehezebb és drágább az utólagos átalakítás, mint amilyennek első látásra ígérkezik.
A tervezés lényege a gondolkodás, meg kell fontolni, mire van szükségünk, milyen állapotban van az ingatlan, a telek, mivé alakítható, mi építhető rá, hozzá, milyen tervezési megoldások jöhetnek szóba. A tervezés pontos, de rugalmas folyamat. Lehetetlen és értelmetlen az olyan terv, amely kezdettől fogva mindent mereven rögzít, nélkülözi az emberi melegséget. A terv eleinte legyen képlékeny, azután menet közben finomítsuk, dolgozzuk ki részletesebben, tegyük teljesebbé.
Így készítsünk tervet magunknak
Ha felújításra adjuk a fejünket, először vizsgáljuk felül, hogy valójában mire van szükségünk. Állapítsuk meg, mi az, ami változtatásra szorul, mit kell kijavítani. Ezek a munkaterv minimális követelményei, minden változtatás kiindulópontja. Készítsünk alaprajzot lakásunkról, házunkról több példányban. Külön-külön - például egyiken csak a vizes dolgokat, másikon a fűtéssel kapcsolatos átalakításokat - jelöljük a szükséges javításokat, feladatokat és igyekezzünk többféle lehetőséggel számolni.
Megvalósítható?
Állapítsuk meg, hogy a rendelkezésre álló lehetőségek közül melyik jöhet szóba a gyakorlatban. Bánjunk nagyon óvatosan azzal, hogy mit akarunk saját kezűleg megcsinálni. Lehet, hogy egy építési vállalkozó, műszaki ellenőr vagy belsőépítész megbízása fényűzésnek tűnik, de ne feledjük, ha rájuk bízzuk a munkát, a napi intéznivalók egy részétől megszabadulunk. Minden, látszólag értelmes módosításról is kiderülhet utólag, hogy műszakilag megvalósíthatatlan. Ha bármilyen kétségünk van, ne habozzunk, kérjük ki szakember véleményét. Járjunk utána, hogy a tervezett munka nem szabálysértő-e. Az elképzelt és megvalósítható változtatások nem mindig esnek egybe, de gyakran akad más megoldás.
Készítsünk költségvetést
Bármilyen hihetetlen egész ház vagy új toldalék építési költségeinek becslését egyszerűbb elvégezni, mint az átalakításét. A munka megkezdése után ugyanis adódhatnak bonyodalmak. Például korhadást észlelnek a mesterek, és ezt a részt el kell távolítani.
- A közvetett költségekhez sorolhatjuk a tervezési költségeket, a közműfejlesztéseket. Lehet, hogy a szakemberek drágának tűnnek, de sokszor többet megtakarítanak nekünk, mint amennyibe kerülnek.
- Közvetlen költségekhez sorolhatjuk az átalakításokat. Minden lépéshez fel kell mérnünk a munka és az anyag költségeit. Mielőtt bármilyen munkára igent mondunk, kérjünk részletes, minden munkafázisra kiterjedő árajánlatot, nehogy a végén derüljön ki, hogy a borsos munkadíj a papíron fel nem számított részekből állt össze. Tegyünk félre 10-20 százaléknyi vésztartalékot. Az összeg jelentősnek tűnik, de készüljünk fel: a váratlan kiadások elől nem menekülhetünk.