Elviselhetetlen a forró nyár a tetőtérben? A klíma költsége megfizethetetlen? A ThermoShield hőpajzs, hőszigetelő festékkel jelentős energiamegtakarítás érhető el. Felhordható tetőfedő anyagra, lapos tetőre, üvegfalra, üvegtéglára vagy bevilágító ablakra is.
Az enyhe telet és a meleg tavaszt egyre gyakrabban követi hosszú, forró nyár, amikor is elviselhetetlen hőséget érezünk a meleg tetőterekben, nyaralókban vagy épp a lapos tetők alatti lakásokban. Így azután egyre többen nyúlunk a klímaberendezés kapcsolójához – bár kicsit reszketve a következő villanyszámla miatt. Ma már egyre több embert érdekel az energiamegtakarítás, de nem egyszerű a leghatékonyabb módszer megtalálása.
Elég csak a homlokzati hőszigetelés vagy van más megoldás is?
- Ha új építésről van szó, akkor a passzívházszerű kialakítás lehet az irányadó, ahol nagyon vastag hőszigeteléseket, speciális, háromrétegű nyílászárókat, és külső árnyékolást is alkalmazunk.
- A 10-15 éves házak építésekor általában már gondoltak a fűtési költségek csökkentésére, jellemzően 5 cm-es homlokzati hőszigetelést és általában 10 cm tetősíki hőszigetelést alkalmaztak. Mára mindkettő elavult, a tetőszigetelés vastagsága kevés, minősége a beépítés után drasztikusan romlik, mert az épületek döntő többségében nem végezték el szakszerűen a párazárást. A lakásból kijutó nedvesség tönkreteszi a hőszigetelést, így az feladatát nem képes többé ellátni. Mindezt beborítjuk valami sötét színű betoncseréppel – ami kiváló tetőfedő anyag – de az első melegebb májusi napon felmelegszik, és valamikor szeptemberben hűl le, annyi meleget képes a tömege tárolni. Így azután padlástéri szoba elviselhetetlenül forró lesz.
A hagyományos hőszigetelés – típustól függetlenül – a hőáramot csak lassítja, de nem képes megtörni vagy visszaverni. Ez többnapos hőség esetén válik kellemetlenné, mivel a szigetelésbe zárt levegő átmelegszik, és hiába a hűvös hajnal, nem tud pár óra alatt visszahűlni. Az újabb forró napot meleg „kabát” várja a házon.
A meleg azonban nem csak a tetőszerkezeteken jut be, hanem sokkal nagyobb hőterhelést ad egy-egy tetősíki bevilágító ablak, homlokzati üvegfal. Ezeken a felületeket nem egyszerű hőszigetelni, külső árnyékolók adhatnak megoldást, de ezek felszerelése néha technikailag vagy a látványkép miatt lehetetlen.
- A lapos tetős házakon szinte kizárólag fekete bitumenes lemezborítást találunk, amelynek nyári „hővédelmi” funkciójáról nincs is mit beszélni. A nagy hőségben nyúlik, kitágul, megreped és a vízzárásra is képtelen lesz. Tetőfelújításkor ugyan kerül hőszigetelés a tetőre, de azt legtöbbször újra fekete lemezzel borítják, ezzel „biztosítva” a felső szinten lakóknak a hőgutát.
- A habosított trapézlemez épületek hőszigetelését legtöbbször elintézik a lemezek közötti szigetelőanyaggal, pedig például a hűtőházakban igen is jelentős többletköltséget jelent a nyári hőterhelés.
A megoldás
A hazánkban még kevésbé ismert, de másutt már 25 éve alkalmazott hővisszaverő bevonat a „hőpajzs”, amely festékszerűen felhordható a legkülönbözőbb felületre és színezhető is.
A terméket a ’70-es években Amerikában a NASA fejlesztette ki az űrsiklóban ülő emberek életének megvédésére. A vákuumozott kerámia-golyócskák alkalmazásával a NASA mérnökeinek sikerült megoldani, hogy az űrsikló külső felületén keletkező 2000 Celsius-fokos hőmérsékletnek csak elenyésző része jusson be a belső térbe. Ezzel az úttörő megoldással, a mai napig védik az űrsiklóban utazók életét. A folyékony hőpajzs kerámiagolyócskák és egy rendkívül nagy ragasztóképességű anyag keverékéből áll.
A „hőpajzs” bevonat fele belül üres üvegkerámia-golyó, másik fele speciális kötőanyagok. A golyók átmérője 10-120 µm között változik, ezt azt jelenti, hogy a felhordás után a bevonatban egymás felett több réteg hőreflexióra képes golyó helyezkedik el, közöttük pedig jelentős mennyiségű kötőanyag található. |
Gömböknek köszönhetően a beeső hősugárzás 80–85 százalékban visszaverődik, az nem jut el az épületszerkezetig, nem melegíti azt. A köztes kötőanyag pedig képes a reggelenként jelentkező párát magába szívni, azután a nap melegére kitáguló pórusokon elpárologtatni azt. A párolgási hőelvonás jelentős mértékben hűti a tető vagy homlokzat felületét. Ez a képesség nem jellemző a hagyományos szigetelésekre. A mérések és tapasztalatok szerint például egy tető utólagos festésével akár 5–6 Celsius-fokkal csökkenhet a padlástéri szoba léghőmérséklete. Sok tulajdonos éppen ezen pár Celsius-fokos csökkenés miatt kíván klímát vásárolni és üzemeltetni. Ez tehát a válasz a címbeli kérdésre, ha ekkora csökkenés elég, akkor nincs szükség klímaberendezésre, megtakarítható annak költsége.
Hőpajzs a hőszigetelésre
A bevonat és a hagyományos hőszigetelés nagyon jól ötvözhető egymással, ha a szigetelés ragasztórétegére a „hőpajzs” bevonatot festik. A magas reflexív képességének köszönhetően már a szigetelést sem engedi felmelegedni, sőt a párolgási hővel hűti is azt.
Célszerű a lapos tetők fekete bitumenes lemezét fehér hőpajzsbevonattal lekenni, lényegesen csökkentve azok hőterhelését, a rugalmasságnak köszönhetően a lemez szokásos repedése is elmarad, és a vízzáró képesség szinte örök maradna.
Ez is érdekelhet
A tetőre felhordott hőpajzs bevonat előnyei
- védelem az UV-sugárzás, a savas eső, a szmog, az eső, a hó és a jég negatív hatásai ellen,
- elasztikus, a különböző tetőrészek változó hőtágulását követi, nem reped,
- nyári felmelegedés elleni védelem a hőelosztó és hővisszaverő képessége által,
- a fűtésköltség csökkentése a hőszigetelő hatás miatt,
- hosszantartó védelem a háztetőn, a tető vízzáró lesz,
- az ingatlan felértékelődik.
További adatokat, referenciákat, valamint műszaki információkat a www.thermoshield.hu oldalon talál.
A hőpajzs beltéri alkalmazásával véglegesen megszüntethető a penészedést is: www.penesz.hu