Magyarországon a magas téli szállópor koncentráció egyik fő oka az, hogy a családi ház állomány 70%-a, azaz mintegy 1,8 millió lakóépület nem, vagy nem megfelelően hőszigetelt, miközben a háztartások több mint harmada fosszilis energia felhasználásával fűt. A Knauf Insulation adatai szerint közel 800 ezer család szénnel, alacsony fűtőértékű lignittel, fával, rosszabb esetben pedig hulladékok elégetésével fűti energiapazarló otthonát. Megfelelő szigeteléssel azonban ezen ingatlanok fűtési energia igénye, ezzel pedig a szállópor koncentráció is 40-50%-kal lenne csökkenthető.
A szállópor nem csak a falvak problémája
A téli fűtési szezonban jelentkező magas szállópor koncentráció nem csak a falvak, de a nagyvárosok és Budapest agglomerációját is érinti, hiszen a levegőszennyezettségért legnagyobb részben a lakossági fűtés a felelős.
A fosszilis tüzelőanyagok, elsősorban a szén, elégetésével a levegőbe kerülő, mikroszkopikus méretű, 10 mikron átmérőjű, vagyis az emberi hajszál vastagságával azonos méretű szennyező részecskék bizonyos földrajzi és időjárási körülmények mellett szmogot, azaz füst-ködöt idézhetnek elő. A szmog leginkább szélcsendes időjárás esetén, magas légnyomás és magas relatív páratartalom valamint, jellemzően -3 – +5°C közötti hőmérséklet mellett alakul ki.