Ha hőszigetelésre szántuk el magunkat és jó döntést akarunk hozni, át kell tekinthetünk, hol, az épület mely részén érdemes azt kezdeni, meg kell ismerkednünk az anyagválasztás különböző szempontjaival, és persze a gyártók aktuális ajánlataival is.
A nyári időszak ideális a régen tervezgetett hőszigetelés elkészítésére, ám a nagy meleg és a napsugárzás nem csak a kivitelezést végzők számára kellemetlen, de a hőszigetelő lapoknak is árthat. Nézzük, mit tehetünk, ha legalább az anyagot védeni akarjuk.
Mindannyian szeretnénk olyan otthonban élni, ami télen a hideg, nyáron pedig a forróság elől véd. De mit tegyünk, ha ez nem így van? Az elavult, vagy rosszul kialakított hőszigetelés az év meleg hónapjaiban is okozhat problémát, ahogy télen sem véd.

Egy családi házon számos felújítására szoruló hőszigetelést, vagy hőszigetelendő felületet találhatunk, de a hőszigetelés esetén a leggyakrabban a homlokzat jut eszünkbe. Nézzük tehát ebben az esetben milyen szempontokat érdemes figyelembe venni.
A helyzet bonyolultságát már az energiaveszteség különböző pontjainak áttekintése is jól mutatja. Általánosságban igaz, hogy a rossz minőségű, vagy hőszigeteletlen falak okozzák a legnagyobb energiaveszteséget, nagy felületük miatt akár 30%-kal is hozzájárulhatnak az esetleges energia-pocsékoláshoz. Emellett a homlokzaton a probléma könnyen látványossá, jól érezhetővé válhat: hideg falak, huzatos érzés a sarkoknál, penészedés.
Öltözet a falaknak, ami télen nyáron véd
Még a szakemberek között is sokan nem tudják, hogy a nagyon közeli 2020 után csak a közel nulla energiaigényű épületek kapatnak használatba vételi engedélyt. Ennek egyik következménye, hogy a járatos hőszigetelési vastagságok akár az 50 %-kal is növekedhetnek, ami persze nem jelent automatikusan 50% költségnövekedést, ellenben 50%-os hatékonyság növekedést igen.

Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy nem csak a vastagságot kell nézni. Vannak ugyanis olyan hőszigetelő lapok, amelyek pl. grafittal dúsított alapanyaguknak köszönhetően azonos vastagságban akár 20-25%-kal is jobb hőszigetelést kínálnak. Ezt úgy is megfogalmazhatjuk, hogy a kívánt hőszigetelő értékeket akár vékonyabb rétegben is elérhetjük, megfelelve a hamarosan életbe lépő szabályoknak, valamint a felújított, hőszigetelt otthonunkkal szembeni támasztott igényeinknek.