A hatékonyság szempontjából nem mindegy, hogy az épület különböző részei milyen anyagú szigetelést kapnak, ahogy az is nagyon fontos, hogy a különféle szigetelő anyagokat a megfelelő technológiával helyezzék a felületre.
Távolról is jól látható felületek hőszigetelése
Homlokzati hőszigetelés
A homlokzat az a része a háznak, amelyet már távolról is jól látunk. Megjelenése belső tereinek jellegzetességeit hordozza magában. Többféle homlokzatot különböztetünk meg, attól függően, merre néz:
- főhomlokzat, amely főleg forgalmas utcára, főtérre néz
- hátsó homlokzat, a főhomlokzattal „szemközt” helyezkedik el
- oldalhomlokzat, kevésbé szem előtt lévő terekről láthatjuk
- udvarhomlokzat, az udvar felől.
Homlokzatunk megjelenése, színezése a rajta kialakított elemektől is függ, mint például: telepített növényzet, teraszok, erkélyek, lépcsők, korlátok, ajtók, ablakok, párkányok, árnyékolók. Nagy felület lévén, a homlokzat helytelen hőszigetelése, szigetelésének hiánya jelentősen befolyásolja otthonunk fűtésköltségeit. Ezért kell nagy figyelmet szentelni hőszigetelésének kialakítására. Hagyományos épületek homlokzatát ragasztott hőszigeteléssel valósítják meg, EPS, grafitos (szürke) EPS vagy kőzetgyapot felhasználásával. Ne feledkezzünk meg a szabályozások folyamatos szigorodásáról sem, 2020-tól az előírt minimális hőszigetelés vastagsága 20 cm.

Lábazat hőszigetelése
A lábazati hőszigetelés kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy jelentős mennyiségben éri a nedvesség, melynek káros hatásai jól ismertek. Ennek megfelelően olyan hőszigetelő anyagot kell alkalmazni, mely a környezeti hatásoknak ellenáll. A hőszigetelő rendszerbe jutott nedvesség az épület szerkezeteibe is beszivárog, ez pedig némi idő elteltével a falszerkezet penészesedéséhez, terhelhetőségének csökkenéséhez vezet. Figyelembe véve a környezet hatásait ajánlatos FPS vagy XPS hőszigetelést alkalmazni. Érdemes a korábban elhelyezett talaj felőli vízszigetelést felvezetni a lábazathoz.
A vízszintes tér(el)határoló elemek hőszigetelése
Vízszintes térelhatároló elemeknek nevezzük a födémeket, melyek hőszigetelése attól függ, hogy az épület mely szintjén helyezkednek el. Bár a talajon fekvő padló (ha nem épül pince az épülethez) nem födém, de soroljuk ide, a vízszintes térelhatároló épületszerkezetek közé. Ezen kívül megkülönböztetünk alulról hűlő födémet, tetőtéri födémet, padlásfödémet.
Talajon fekvő padló esetében olyan hőszigetelést kell választani, amelyik a nagymértékű nyomó terhelésnek képes ellenállni, továbbá nem szabad elfeledkezni a vízszigetelésről sem. Alsó rétegként lefektetjük a vízszigetelést, majd erre kerül a hőszigetelés. Fedésként technológiai fólia kerül rá, amely védelmet nyújt a híg betonnal szemben. A réteg utolsó eleme az aljzatbeton. De elképzelhető fordított rétegrend is, amelynél a zártcellás hőszigeteléssel kezdjük a sort és erre kerül a vízszigetelés.