Január elsejétől költséghatékonyan szigeteljük épületeinket. Az előrelátók viszont már most a közel nulla energiaigényre terveznek. Mit jelent ez az építés kezdetekor? Hogyan kell a pincefalat hőszigetelni most?
A talajba kerülő szerkezetek hőszigetelésére sokáig nem fordítottunk kellő figyelmet. Való igaz, hogy a külső és a belső oldal közötti hőmérséklet különbség kisebb, mint a homlokzatok esetén, de mind állagvédelmi, mind hőérzeti szempontból ezeknek a szerkezeteknek a hővédelme is fontos. A 2006-ban hatályba lépett rendelet viszont már ugyanazt a hőátbocsátási értéket követelte meg a pincefaltól, mint a homlokzattól.
Az idei módosítással változott ez a követelmény is. A pincefalak maximális hőátbocsátási tényezője 0,3 W/m2K, amivel a korábbinál kisebb energiaveszteséget tudunk elérni. Ez vastagabb hőszigetelést is jelent, de van mód arra, hogy ne csak a modell, hanem az épület is költséghatékony legyen: ha a talajjal érintkező szerkezetek hőszigetelését formahabosított expandált polisztirolhab segítségével oldják meg.
Az EXPERT hőszigetelő lemez nagy nyomószilárdága és rendkívül alacsony vízfelvétele teszi lehetővé, hogy nedves környezetben is alkalmazzuk. A talajpára, talajnedvesség és a földnyomás együttes hatása mellett is tartósan megőrzi jó hőszigetelő képességét. Alkalmazása további előnyöket is rejt: a pincefalak függőleges szigetelését többnyire a falak külső oldalán vezetik, ezzel is védve a tartószerkezetet a nedvesség hatásától. A vékony, sérülékeny réteget a mechanikai hatásoktól óvni kell, ezt régebben a szigetelés védő fallal oldották meg. Ma az EXPERT hőszigetelő lemezek ezt a funkciót is ellátják.
Ez is érdekelhet
Hőszigetelés ma és holnap
Az optimális megoldás az, ha a pincefal, a lábazat és a homlokzati fal hőszigetelő képessége közel egyforma, és ez így van a jelenlegi követelmény szerint is. Ennek 10 cm vastag EXPERT lemezzel lehet megfelelni. Jövőre viszont a hatósági épületek esetében megint változni fog a szabályozás, és életbe lép a közel nulla energiafelhasználási modell (ez a magántulajdonú épületek esetében 2021-től lesz hatályos). A következő lépésben a szerkezetekre vonatkozó követelmény ugyan nem változik, de nem marad változatlan a szabályozás másik két szintje: a fajlagos hőveszteség tényező és az összesített energetikai jellemző igencsak módosul: 20- 25%-al lesznek alacsonyabbak. Ezt pedig a szerkezetek hőátbocsátási tényezőjével is le kell követni. Erre különösen fontos már most figyelni tervezőnek és kivitelezőnek egyaránt, mert az új szabályozásra az átállás másképpen történik, mint eddig. Az épület hőtechnikai jellemzőit ugyanis a közel nulla modell esetében a használatba vételkor ellenőrzik, és nem az építési engedély megadásakor. Márpedig azok a hatósági épületek, melyeket jövő év elején adnak át, mára már elég előrehaladott állapotban vannak, de még nem késő – ha lehetséges – a hőszigetelési értékeken javítani. Ugyancsak figyelmet érdemel a szigetelés a magántulajdonú épületeknél is, mert ha bármilyen okból (engedélyezés, finanszírozás csúszása) kitolódik az átadás, gond lehet a követelmények teljesítésével.
Éppen ezért célszerű már most a közel nulla modellre tervezni és építeni. Ahhoz pedig, hogy a követelményeket teljesíteni tudjuk, fokozott hőszigetelést kell alkalmaznunk a pincefalakon is. A javasolt hőátbocsátási tényező (ami megegyezik a falak hőszigetelő képességével) 0,17 W/m2K. Ez 20 cm vastag hőszigetelést jelent a formahabosított EXPERT hőszigetelő anyag esetén. Passzívházak pincefal hőszigetelését 30-34 cm vastag EXPERT adja. A rögzítésre oldószermentes, a vízszigetelés anyagát sem károsító ragasztót (például poliuretán bázisú ragasztó) kell alkalmazni, mechanikai rögzítés a vízszigetelés védelme miatt nem lehetséges.
EXPERT pincefal szigetelés | Vastagság (cm) |
---|---|
Rendelet szerint | 14 |
Javasolt érték | 20 |
Passzívház | 34 |