Január elsejétől költséghatékonyan szigeteljük épületeinket. Az előrelátók viszont már most a közel nulla energiaigényre terveznek. Mit jelent ez az építés kezdetekor? Hogyan kell a pincefalat hőszigetelni most?
A talajba kerülő szerkezetek hőszigetelésére sokáig nem fordítottunk kellő figyelmet. Való igaz, hogy a külső és a belső oldal közötti hőmérséklet különbség kisebb, mint a homlokzatok esetén, de mind állagvédelmi, mind hőérzeti szempontból ezeknek a szerkezeteknek a hővédelme is fontos. A 2006-ban hatályba lépett rendelet viszont már ugyanazt a hőátbocsátási értéket követelte meg a pincefaltól, mint a homlokzattól.
Az idei módosítással változott ez a követelmény is. A pincefalak maximális hőátbocsátási tényezője 0,3 W/m2K, amivel a korábbinál kisebb energiaveszteséget tudunk elérni. Ez vastagabb hőszigetelést is jelent, de van mód arra, hogy ne csak a modell, hanem az épület is költséghatékony legyen: ha a talajjal érintkező szerkezetek hőszigetelését formahabosított expandált polisztirolhab segítségével oldják meg.

Az EXPERT hőszigetelő lemez nagy nyomószilárdága és rendkívül alacsony vízfelvétele teszi lehetővé, hogy nedves környezetben is alkalmazzuk. A talajpára, talajnedvesség és a földnyomás együttes hatása mellett is tartósan megőrzi jó hőszigetelő képességét. Alkalmazása további előnyöket is rejt: a pincefalak függőleges szigetelését többnyire a falak külső oldalán vezetik, ezzel is védve a tartószerkezetet a nedvesség hatásától. A vékony, sérülékeny réteget a mechanikai hatásoktól óvni kell, ezt régebben a szigetelés védő fallal oldották meg. Ma az EXPERT hőszigetelő lemezek ezt a funkciót is ellátják.