Az, hogy megfelelő hőszigeteléssel lássuk el házunkat, manapság nem kérdés. De tisztában vagyunk-e a különféle hőszigetelő anyagok tulajdonságaival? Segítünk eligazodni.
Házépítéskor vagy felújítás során gondoljunk arra, hogy az energiatakarékosságra fordított költségek mindegyike megtérülő befektetés. A megtérülési idő az energiaköltségek rohamos emelkedésének köszönhetően egyre rövidebb. És az sem elhanyagolható, hogy a jól hőszigetelt épületek értéke jóval magasabb, mint energiapazarló társaiké.
Kőzetgyapot
Ásványi alapanyagokból - dolomitból, bazaltból - készül, hosszú, vékony szálakból áll, ami sokoldalúan felhasználható az épületek szigetelésre, legyen szó pincéről vagy padlásról, oldal- vagy válaszfalakról, tetőről vagy tetőtérről, födémről, hő- vagy hangszigetelésről.
A speciálisan homlokzati hőszigetelésre kifejlesztett kőzetgyapot szálainak 65 százaléka merőleges, és csak 35 százaléka párhuzamos a fallal. Ez a megoldás lehetetlenné teszi, hogy a rögzítéshez használt ragasztótapasz foltszerűen leszakadozzon a hőszigetelő anyagról, és ami nagyon fontos, hogy a hőszigetelt vakolt falazatot statikailag ellenállóvá teszi a külső mechanikai sérülésekkel szemben. A kőzetgyapot hőszigetelő képességét a kőzetszálak között található legtermészetesebb szigetelőanyag, a levegő biztosítja, ezért ez az anyag az idő múlásával is megőrzi szigetelő képességét.
A kőzetgyapot alapú szigetelőanyagok nem zsugorodnak, kiváló páraáteresztők, gátolják a falak penészedését, alak- és mérettartók, nem mennek össze, nem törnek, esnek szét, időtálló, tartós anyagról van szó. Rágcsálók, rovarok, gombák nem károsítják. Ezt az anyagot elég egyszer felrakni, ezt követően nincs szükség karbantartásra, későbbi munkára. Tűzállóak, olvadáspontjuk 1000 C fok felett van, azaz egy épülettűz esetén megvédi a szerkezetet, meggátolja a tűz terjedését. További előnyük, hogy elnyelik a hangokat, tehát a kőzetgyapot hőszigetelések egyúttal hangszigetelésként is funkcionálnak.
Nem árt azonban tisztában lenni azzal, hogy a kőzetgyapot hőszigetelő képességét befolyásolja, hogy vízszintes vagy függőleges felületre helyezik, hogy a felülete áramló vagy nyugalomban lévő, nedves vagy száraz levegővel érintkezik. Tulajdonságait akkor őrzi meg hosszú évtizedekig, ha az épület szerkezetében jelentős állapotromlás nem következik be.
Felhasználása
A kiválasztáshoz kérjünk a kereskedésben egy táblázatot, mely ahhoz nyújt segítséget, hogy melyik lesz a megfelelő vastagságú szigetelés. A táblázatban mérések alapján elemzik a különféle falazatokon fellépő hő veszteséget, illetve a csökkentés mértékét.
Rögzítés előtt ajánlott a falazatot egy vékony vakolatréteggel lefedni, ezzel ugyanis a felületet kiegyenlíthetjük és a szennyeződések sem rontják a ragasztóanyag tapadását. Ily módon a hőszigetelő rendszer élettartama a lehető leghosszabb, 50-80 év lesz. A kőzetgyapot rögzítésére a ragasztótapaszon kívül fém- vagy műanyagtárcsás dűbeleket használhatunk.
Polisztirol habok
A mesterséges anyagú hőszigetelők csoportjába tartozó expandált poliszitirol hab, röviden EPS alapanyaga a kőolajból előállított, hajtógázt és speciális adalékokat tartalmazó polisztirolgyöngy. Az extrudált polisztirol hab, az XPS speciális granulátumból készül. Mindkét típus egészséges, biztonságos és környezetbarát. A polisztirol teljesen ártalmatlan az egészségre. A szervezetbe bevitt polisztirol semmilyen kárt nem okoz, sőt, még az égési terméke sem mérgező. Mivel biológiailag semleges, allergiában szenvedők számára sem jelent kockázatot.
Az EPS legfontosabb jellemzője a jó hőszigetelő képesség, mely a zárt cellákban nyugvó levegőnek köszönhető. Mivel a bezárt levegő nem távozik a cellákból, az anyag hőszigetelő képessége az idő múlásával sem csökken. Ez a hab nem korhad, nem rothad. Tartós UV sugárzás hatására a felszíne megsárgul, rideg, porló lesz, ezért ügyelni kell a szabályos beépítésre.
A polisztirolhabokat a szokásos építőanyagok, a cement, a mész, a gipsz, az anhidrit és az ezekből készült keverékek nem károsítják. Ellenállnak a sóoldatoknak, alkáliáknak, szappanoknak, erős ásványi savaknak. Baktériumoknak, gombáknak, rovaroknak, rágcsálóknak nem szolgál táplálékul, bár utóbbiak ha hozzáférnek, hajlandók belefészkelni magukat, ezért úgy kell beépíteni, hogy ezt a lehetőséget meggátoljuk.
Felhasználása
Mivel az EPS habok 2-4 térfogat százaléknyi vizet is felvehetnek és ez a hőszigetelés értékét lerontja, úgy kell beépíteni, hogy nedvességhatás vagy páralecsapódás ne történjen. Az expandált polisztirol habot ott célszerű alkalmazni, ahol a hőszigetelés egyúttal teherhordóként vagy további rétegek aljzataként is funkcionál, például padlókon, lapostetőkön, homlokzati bevonatrendszereken.