Cikksorozatunkkal célunk a hőszigetelés témáját átölelő, hasznos tudásanyag összeállítása. Bemutatjuk a hőszigetelés folyamatának kezdőlépéseit, a kapcsolódó előírásokat. Képet nyújtunk arról, hogyan ne végezze el otthona hőszigetelését, erre azért van szükség, mert sokan kezdenek bele a munkálatokba szakember bevonása nélkül.
Kezdőlépések, szabályozások és a szigetelés módja
Energetikai korszerűsítéskor a következő tanácsot tartsa szem előtt: költségoptimalizálást csak abban az esetben érhetünk el, ha a hőszigetelő- és a fűtéstechnikai rendszerünk összhangban van egymással!
Szabályozások, előírások a hőszigetelés területén
Az első említendő információ, mely szerint 2020 után az Európai Unió területén csak olyan házak, épületek építhetők, amelyek közel nulla energiaigényűek (7/2006 TNM-rendelet). 2015-től előirányzott szigetelési képesség értéke maximum 0,26 W/m2K, ez 2020-tól 0,2 vagy 0,22 W/m2K értékűre várható. A passzívházak hőátbocsátási tényezőjét 0,15 W/m2K érték környékén határozzák meg. Az új Széchenyi Tervben ez az érték 25 W/m2K/év újépítésű épületek esetében. Tehát az idő előrehaladtával a hőszigetelés tekintetében folyamatos szigorítás várható.
Milyen hőszigetelő anyagok közül választhatunk?
Szálas szigetelések, melyek vékony szálakból épülnek fel, a szálak között megrekedt levegőréteg biztosítja a szigetelést.
- Üvegből: üveggyapot,
- Kőzetekből: kőzetgyapot, ásványgyapot
- Farostból: fagyapot és cellulóz alapú szigetelések.
Hőszigetelő habok (pórusos szerkezetek), olyan anyagokból épülnek fel, amelyekben a különböző eljárások közben „buborékok” jönnek létre, ez képezi hőszigetelési képességük alapját.
- Polisztirol (XPS, EPS)
- Poliuretán.
Természetes alapanyagból.
- Polietilén, duzzasztott perlit, habüveg, duzzasztott parafa.
Szerkezeti elemek, melyeket hőszigeteléssel kell ellátni egy családi házon:
- pincefal
- pincefödém
- talajon fekvő padló
- lábazat
- külső falak
- alulról hűlő födém
- lapos tető
- nyílásáthidalók
- padlásfödém
- tetőtéri oldalfal
- tetőtéri ferdesíkú térelhatárolás
- tetőtéri födém.
Hőszigetelés rögzítése, rétegrendje általánosan
Mivel a homlokzat a ház legnagyobb egybefüggő felülete, ezért a következőkben ennek hőszigetelését tekintjük át.
A hőszigetelő anyag falhoz történő rögzítése az ún. pont-perem ragasztással történik: a szigetelőtábla hátsó oldalát kenik körbe ragasztóval, majd ebből a közepére is helyeznek 3 pontban. Más esetben használhatunk hőhídmentesített dübeleket is.
A hőszigetelő rétegre rendszerragasztóba ágyazott üvegszövet-erősítésű réteg kerül, ezt követi a vakolatlapozó és végül a vékonyvakolat.
A hőszigeteléssel ellátott falakat többrétegű falaknak nevezzük, ahol minden réteg egy funkciót tölt be, együtt alkotnak rendszert.