A fehér Nikecellnek hagyománya van Magyarországon, ezért nem csoda, hogy ha hőszigetelésről beszélgetünk, akkor először a többségnek ez a fehér polisztirol ugrik be. Változnak a szabályok, az előírások és a homlokzaton is vastagabb hőszigetelő anyagra lesz szükség. De van olyan megoldás, amely vékonyabban hatékony.
Már az elmúlt évtizedekben is folyamatosan változtak a hőszigetelésre vonatkozó szabályok, aminek következtében folyamatosan vastagodtak a szükséges hőszigetelési vastagságok. A 2020 után várható előírások azonban gyökeres átalakulást hoznak: eszerint minden új épületnek közel nulla energiaigényűnek kell lennie. Eddig a járatos és szokásos homlokzati hőszigetelés vastagság átlaga 10 cm volt, ami megfelelőnek bizonyult, de messze nem lesz elég négy év múlva. A passzívház esetében már most is 20 cm vagy annál vastagabb hőszigetelő lapokat használnak, de a szakemberek szerint az új előírás alkalmazásával egy átlagos épület esetén is közel 20 cm lesz a járatos méret.
Feltehetjük tehát a kérdés, mit is jelent ez? Dupla költséget és a homlokzati hőszigetelés jelentős helyigényét? A válasz szerencsére, hogy nem, csak jól végig kell gondolni, milyen hőszigetelő-anyagot választunk.
Fontos a vastagság
Ha csak pár év múlva szeretne felújítani, vagy most kezd építkezésbe, akkor az új előírások megismerése elengedhetetlenül fontos, hogy megfelelő döntést hozzon a polisztirol hőszigetelés vastagságáról is. A vastagabb szigetelés viszont nem jelent dupla költséget, mert a hőszigetelő lemez ára mellett számos fix költséggel is számolni kell, ami független az anyag vastagságától. A hőszigetelő piac egy meghatározó gyártója, a Bachl szakembereinek számításai szerint, ha a korábban tervezett 10 centis hőszigetelés helyett 20 cm vastag Nikecell hőszigetelést választ, akkor ez kb. 20 %-kal növeli a költségeket, de dupla vastagsága miatt 100%-kal növeli a szigetelés hatékonyságát.
A fejlesztéseknek és a modern gyártástechnológiának köszönhetően van olyan megoldás, amely kisebb vastagságban is kellő hatékonyságot kínál az új szabályok között is. Ez a hőszigetelések új generációja, a grafitos polisztirol hőszigetelés.
A grafitos hőszigetelés jó választás
Nemcsak ár-érték arányban gazdaságos döntés a grafitos polisztirol - mert 20%-kal vékonyabb mérethez kb. 20%-kal magasabb ár tartozik – hanem a többi anyagtulajdonságát nézve is. Miközben szilárdsági és éghetőségi jellemzői azonosak, a korábban gyártott polisztirol táblákhoz képest majdnem 25%-kal javul a hővezetési tényezője a gyártás során az anyaghoz adott grafitszemcséktől.
Nézzük a hatékonyságot számokban?
Otthonunkat komfortérzetünk érdekében és az energiatakarékosság miatt szeretnénk elsősorban hőszigetelni. A változó előírások ismerete pedig segít a választásban: amíg a „szokásos fehér” polisztirol hőszigetelésből sokkal vastagabbat kell majd választanunk, addig a korszerű grafitos hőszigeteléssel ugyanazt a hatékonyságot vékonyabb lemezekkel is elérhetjük.
Egy lakóépületen sok hőszigetelendő felület van a pincétől a padlásig, de a BACHL hőszigetelő-anyag választékában szinte mindenre találunk megoldást, és a cég teljes hőszigetelési rendszert ajánl a fogyasztóknak. Azonban nemcsak a fehér EPS termékek szolgálják ki az igényeket, és nyújtanak megoldást minden épületrész hőszigeteléséhez, hanem a grafitos hőszigetelés, a BACHL EXTRAPOR is. A szürke táblák nagy előnye, hogy közel 25%-kal jobb hőszigetelési hatékonyságot biztosítanak azonos vastagság mellett.