A nyári fesztivál és buli szezonban fontos, hogy lakásunk, nyaralónk képes legyen a nyugodt pihenés feltételeit biztosítani. Ennek egyik fontos összetevője a csend. Új épületnél a hőszigetelésre sokan gondolnak, de a hangszigetelés gyakran még mindig háttérbe szorul.
A nyár a pihenés, a feltöltődés időszaka is. Az épületen kívüli erős zaj negatívan befolyásolja életünket, legyen szó munkavégzésről, tanulásról, vagy pihenésről. Ezért fontos olyan hangszigetelt helységeket kialakítani, amelyek éjjeli nyugalmat biztosítanak, kialakításuk megfelelő ahhoz, hogy lakó- és irodaépületekként használhassuk ezeket.
A kőzetgyapot sűrű szálszerkezetének köszönhetően igen jó hangnyelő tulajdonsággal bír, mivel a hang – mint a levegő mechanikai rezgése – a kőzetgyapot szálain fellépő súrlódás következtében hővé alakul át. Erre a zárt cellás szerkezetű szigetelő habok nem képesek. A kőzetgyapot a beeső hanghullámokat nagymértékben elnyeli, a 100 Hz feletti frekvenciájú hangokat pedig különösen jól.
A kőzetgyapot hőszigetelések így egyúttal kiváló hangszigetelésként is funkcionálnak, még a forgalmas utak mentén álló épületekben is megfelelő körülményeket biztosítanak az épületekben lakók és dolgozók számára – ezzel is növelve az épület komfortját.
A zajszennyezést okai lehetnek:
- Épületen kívüli környezeti zajok (közlekedés, szolgáltató tevékenység)
- Épületen belüli léghangok (beszéd, zene)
- Épületen belüli kopogó (test)hangok (födémen, lépcsőn való járás, mosógép, gépészet).
A zajszennyezés megengedett mértékére vonatkozó előírások megadják a zajhatárértékeket – a legnagyobb megengedhető zaj nappal és éjszaka –, valamint az egyes határoló szerkezetek hangszigetelési követelményeit.
Ennek ellenére az épületek akusztikai méretezése (ellentétben a hőtechnikai méretezéssel) sajnos ma még nem képezi részét az engedélyezési tervek nagy részének, pedig az akusztikai hibák a kivitelezést követően egyáltalán nem vagy csak nagy költségek árán javíthatók.
Egy 10 dB-es zajszintkülönbséget az emberi fül a hallatszó hang kétszeres hangerősödéseként (vagy csökkenéseként) érzékeli. A minőségi kőzetgyapot szigeteléssel ellátott falszerkezetek sokak számára biztosítanak zavartalan alvást, ugyanis ez a szigetelés akár 50 dB-es léghanggátlásra is képes (a gyártó által mért érték), ami megközelítőleg 20 dB-lel több, mint egy szigetelés nélküli, rossz minőségű épület léghanggátlása.
Ez is érdekelhet
Amire érdemes odafigyelni
1. Épületen kívüli zajok szempontjából a leggyengébb „láncszemnek” a homlokzati nyílászárók tekinthetők. Ezek körültekintő kiválasztása elengedhetetlen a belső terek megfelelő zajszintjének eléréséhez. Az aszimmetrikus vastagságú üvegezés is előny!
A határoló szerkezetekről általában elmondható, hogy minél nagyobb a testsűrűsége annál jobb a hangszigetelése. Akusztikai szempontból javasolt a nagyobb testsűrűségű szálas szigetelő anyagok használata a homlokzaton ill. könnyűszerkezetes épületeknél a határoló falakon belül is.
2. Épületen belüli léghangok (áthallás) szempontjából általában a helytelenül megválasztott vagy kivitelezett szerkezet okozza elsősorban a problémát. Megfelelő anyagválasztással és kivitelezéssel könnyű szerkezettel is igen jó akusztikai tulajdonságokkal bíró határoló szerkezeteket lehet kialakítani. (pl.: A gipszkarton szerkezet a fogadó szerkezethez minden esetben rugalmasan csatlakozzon, minél vastagabb és nagyobb testsűrűségű ásványgyapot hangszigetelés a szerkezet hézagmentes kitöltésére, minden réteg illesztési hézagainak és csavarfejeinek glettelése.)
3. Épületen belüli kopogó (test)hang elsősorban az egyes épületszintek között helytelenül kialakított lépészaj elleni szigetelés esetén szokott problémát okozni, valamint a határoló falakba hanglágy anyag beiktatása nélkül befogott illetve átvezetett szerkezeteknél, pl. társasházak lépcsője, gépészeti csőátvezetések. A helytelenül kivitelezett lépészaj szigetelés utólag már nem javítható, ezért kiemelten fontos az odafigyelés!
Az egyedülálló hangszigetelési tulajdonság mellett a kőzetgyapot időtálló, élettartama gyakorlatilag az épület élettartamával megegyező. Emellett tűzálló is hiszen egy épülettűznél körülbelül 600-800 fokos hőmérséklet tombol miközben a kőzetgyapot 1000 fokig hő- és tűzálló. Ez például egy tízemeletes panelépület esetében nem elhanyagolható szempont.
A nem megfelelő hangszigetelés csökkenti az életminőséget, megfoszt minket a nyugalomtól. Tehát kiemelten fontos, hogy lakóépületünk megfelelő komfortú és csendes legyen. Azok az épületek, amelyek falszerkezetei, tetői, műszaki berendezései és padlói megfelelő minőségű kőzetgyapottal lettek szigetelve, rendszerint nem engedik se be, se ki a zajokat. A nyílt szálszerkezetű kőzetgyapot hatásosan szigeteli az épületben tartózkodó többi személytől, illetve a külső környezetből származó zajokat.