Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Vastagon hőszigetelni, vagy jön a penész!

Sokan tartanak a vastag hőszigeteléstől, mert úgymond „befülled” a lakás, „nem lélegeznek” a falak. Ha elbeszélgetünk az emberekkel, kiderül, hogy a „fal lélegzésén” azt értik, hogy a pára a helyiségből a külső falon keresztüli távozik.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

Ezzel szemben a tény az, hogy pára elenyésző része megy keresztül a falon, mert a távozó nedvesség szinte teljes egészében a szellőző levegővel jut ki a szabadba. Ha a légcsere legalább átlagos mértékű, a lakóhelyiségekből eltávolított pára legfeljebb 1százeléka diffundál át a külső falakon keresztül, és a hőszigetelő anyag fajtájának sincs számottevő befolyása erre. Így tehát a külső falakon keresztül távozó pára nem tudja csökkenteni a lakás levegőjének nedvességtartalmát, a levegő nedvességtartalma nem a falak „lélegzésétől” függ, hanem a szellőzés hatásfokától. Beláthatjuk tehát, hogy a biológiailag szükséges légcsere elegendő ahhoz, hogy a termelődő összes nedvességet eltávolítsa a lakásból.

Hőszigetelés a homlokzaton

Miért van akkor mégis annyi penészes lakás? Egyrészt az alacsony légcsere miatt, másrészt pedig a nem eléggé körültekintő hőszigetelés miatt. A nedvesség lecsapódása mindig a hideg felületeken kezdődik, ezért a hőszigetelés hiányosságai azonnal kirajzolódnak a lakásban. Régi épületek esetében ez szinte bárhol előfordulhat, különösen, ha korszerű, jól záródó ablakokat építünk be a régiek helyére, de a falak hőszigeteléséről nem gondoskodunk. Új épületek esetében a leggyakrabban a födém betonkoszorúja, a sarkok, oszlopok képezik azokat a hőhidakat, melyek környékén elégtelen szigetelés esetében megjelenik a penész.

Ellenszerként a legjobb, ha az új épületek esetében gondot fordítunk ezeknek a kritikus helyeknek a hőszigetelésére: a beton elé elhelyezett, a falazóanyag típusától függően 5-10 cm vastag EXPERT FIX meg tudja előzni a gondokat.

Panel épületek hőszigetelése

Régi épületek esetében a külső oldali felújítás során nem szabad megelégedni a homlokzat átfestésével, hanem az energiatakarékossági szempontokat is figyelembe kell venni. Egy régi, B30-as falazatú épületre legalább 12 cm vastag AUSTROTHERM Grafit® Reflex homlokzati hőszigetelő lemezt kell elhelyezni. Ezzel a korszerű igényeket is kielégíti a szerkezet, a hőátbocsátási tényező értéke (U) nem lesz nagyobb, mint 0,22 W/m2K. Ezzel már a jövőre életbe lépő energetikai követelményeket is ki tudjuk elégíteni. Aki ennél jobbat szeretne, az tegyen 15 cm Grafit® Reflex hőszigetelést (U = 0,19 W/m2K), amivel az alacsony energiájú házak követelményeit is elérheti. Ennél már csak a passzív házak követelményei szigorúbbak, melyekben aktív fűtési rendszerek nélkül – bár légtechnikai berendezések alkalmazásával – kellemes klímát érhetünk el. Ezen épületek falaira 30 cm vastag AUSTROTHERM homlokzati lemezt kell elhelyezni, mert így lehet csak a szükséges 0,12 W/m2K értéket biztosítani.

Érdi iskola hőszigetelése

Nem lényegtelen, hogy a fenti, ma még néha szokatlanul vastagság hőszigetelések esetén sem merül fel páratechnikai probléma: a penészesedést véglegesen csak a vastag hőszigeteléssel kerülhetjük el.

Bonyhád utcai passzív ház

Forrás: Austrotherm

Ez is érdekelhet

Zuhanykabin trendek a 2025-ös Fürdőszoba és Otthoni Wellness Kiállításon

Dulux EasyCare+ – hosszan tartó frissesség és tisztaság a falakon!

Hörmann megoldások parkolóhelyek és parkolóházak számára

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

Hőszigetelés ipari kapuval? Így csökkentenek költséget a Hörmann megoldásai

Családi ház építése környezettudatosan és fenntartható módon

Szorult helyzetben - Hatékony hőszigetelés kis vastagságban

Ha jól csináljuk, rengeteget spórolhatunk a szigeteléssel – 5 szigetelési hiba, melyeket mindenképpen kerüljünk el!

Az energiapazarló családi házak szinte eladhatatlanok - Soha nem volt ennyire sürgető és zsebbe vágó egy-egy családi ház szigetelése

Hogyan fizessünk kevesebbet a fűtésért? Gáz helyett klíma és fontos a hatékony hőszigetelés - Számoljunk együtt!

Tippek és tanácsok a panelek energetikai korszerűsítéséhez

Régi családi házak felújítása Ytong építési rendszerrel

10 + 1 tipp otthonunk sikeres energetikai korszerűsítéséért

Hőszigeteléssel a valódi és tartós rezsicsökkentésért

Rövid- és hosszútávú megoldások az elszálló rezsiköltségek ellen

Közel nulla energiaigényű épület – Így is építhetünk házat az új anyagok használatával

Innovatív Leier Mintaház Szentendrén – Gyors és energiahatékony megoldás a jövőért

Az energiatakarékosság új dimenziója: HEM és padlásszigetelés

10 tipp a fürdőszoba vízszigeteléséhez – Ezzel lesz esztétikus és tökéletesen működő a fürdőszoba

Problémás terület az otthonfelújítás során: a padló utólagos hőszigetelése - Megoldás: Austrotherm UNIPLATTE építőlemez, most extra 33% kedvezménnyel

Kéményt mindig lehet építeni - A Leier kémények ideális megoldást kínálnak a rezsitakarékos fűtéshez