Az Austrotherm Kft. ZENIT® márkanevű terméke híven tükrözi az építőanyag gyártók energiatudatosságának növekedését. Egy új innovatív termék a hasonlók közül a piacon, mely hatékonyabb a többinél, és még az ára is kedvező.
Hőszigetelési rétegrendek
Lapos-tetők hőszigetelésének két ismert módszere van, a rétegrendek szerint:
- Egyenes
Vízszigetelés védi a hőszigetelést a nedvesség káros hatásától, és a csapadékvíz elleni szigetelés van legfelül. - Fordított
A nedvességálló hőszigetelés alatt, védetten helyezkedik el a vízszigetelés.
- Ez utóbbi rétegrend előnye: vízszigetelés védett a mechanikai hatásoktól mind a kivitelezés, mind a használat idején. Védi még a vízszigetelést az ultraibolya sugárzástól, lassítva a vékony lemezek öregedését.
- Kisebb lesz a vízszigetelés átlagos hőingadozása, így növekszik az élettartama,
- A konstrukció páratechnikailag nyitott, a vízszigetelés egyben a meleg oldali párazárásról is gondoskodik.
A fordított rétegrend feltétele és megoldása
- Szigorú feltételek kellenek a fordított rétegrend számos előnyéhez. A hőszigetelő rétegnek tartósan meg kell őriznie jó tulajdonságait nedves környezetben is.
Csak az extrudált polisztirolhab lemezek (XPS) voltak erre eddig alkalmasak. A ZENIT® polisztirolhab, az Austrotherm formahabosított expandált hőszigetelő anyaga, egy új gazdaságos megoldást jelent ezen a területen.
Hosszan tartó tesztek
- Alapos vizsgálatok előzték meg a termék engedélyezését.
- A laboratóriumi tesztek során a diffúziós vízfelvétel és az ismétlődő fagyasztás‑kiolvasztás hatásának ellenálló képesség volt a legjellemzőbb tulajdonság.
- A termék nyomószilárdsága a 300 ciklusos vizsgálat után is megfelelő volt. A ZENIT® először 2008 őszén került beépítésre fordított rétegrendű lapos‑tetőbe.
- Az egy évvel később megismételt ellenőrzésen a kivett minták a hővezetési tényezője továbbra is megfelelt a közölt értéknek, víztartalma pedig a megengedett 1% helyett csak, 0,003% volt.
Vizsgálati eredmény
- Az ÉMI Kht. az A 220/2008 szám alatti ÉME engedélye szerint a ZENIT® formahabosított expandált polisztirolhab kiválóan alkalmas egyhéjú, fordított rétegrendű meleg‑tetők (nem‑járható‑tetők, járható‑tetők, zöld‑tetők) közvetlen, illetve már meglévő tetők utólagos hőszigetelésére (plusztető).
- A többi extrudált polisztirolhab hőszigetelő anyagokhoz hasonlóan, a ZENIT® is csak egy rétegben építhető be fordított rétegrendű tetőkbe.
Utóellenőrzés
- Az ÉMI előírása szerint a ZENIT® szigetelő hab is utóellenőrzési vizsgálatra került. Négy év elteltével vettek ismét mintát az eredeti beépítésből.
Ezúttal vizsgálták:
az anyag nyomószilárdságát,
a minta nedvességtartalmát
a réteg hővezetési tényezőjét.
A kapott értékek túlteljesítették az elvárásokat mindhárom esetben, a nedvességtartalom a korábbi mérési eredménnyel azonosan alacsony, és minden vastagságban egyforma (0,035 W/mK) hővezetési tényező. A 40 cm-es maximális gyártási vastagság lehetővé teszi a passzívházak fordított tetővel való tervezését, és előremutató a 2020-tól várható új követelmények esetén is.
Előny a felújítási munkáknál
Sok fejtörést okozhat a meglévő lapos‑tetők felújítása, amelyek hőszigetelése gyakran nem megfelelő, a rajta levő vízszigetelés viszont ép, esetleg nemrég lett felújítva. Nem költséghatékony a régebbi vízszigetelés lecserélése, mert az új sem garantálná, hogy jobb lesz. A pályázatok, a pénz és energiatakarékossági szempontok miatt azonban célszerű lenne fokozni a tető hőszigetelő képességét is. Ez a megoldás hosszú távon is megtérülő, jelentős előnnyel alkalmazható.
A hőszigetelést a meglevő vízszigetelésre szorosan kell illeszteni, arra geo‑textília felterítésével, majd a kavicsréteg felhordásával létrejön a rögzítést is. Feltétlenül ügyelni kell arra, hogy a vékony vízszigetelés munka közben ne sérüljön.
Az Austrotherm ZENIT® formahabosított expandált hőszigetelő polisztirol lap felhasználása könnyen kivitelezhető lehetőséget ad. Az energiahatékonyság és a vízszigetelés védelme mellett a tető élettartama megnő, a karbantartási igénye csökken.
Austrotherm Kft.
www.austrotherm.hu
austrotherm@austrotherm.hu