Régi épületek esetében gyakran szokott problémát okozni a vízszigetelés hiánya. Vagy már eleve nem is szigetelték az épületet a talajnedvesség ellen vagy a meglévő lemezes szigetelés elöregedése okozza, hogy a falakba alulról felszivárog a nedvesség.
Mi utal a hiányzó vagy elöregedett vízszigetelésre?
A falak felületén sóvirágok jelennek meg, amelyek először megrongálják a festéket, majd a vakolatréteget. Sőt, ha a festék és vakolat már levált a falról, a falszerkezetet is kikezdi a nedvesség és a só. A falak felújítása során az első lépés, hogy meg kell szüntetni a felszivárgó nedvesség bejutását a falba, azaz megfelelő vízszigetelést kell készíteni. A következő feladat a falban már benne levő víz és sók romboló hatása elleni védekezés.
Hogyan védjük a falakat a nedvesség és a sók romboló hatásától?
A falak védelmére a megnyugtató megoldás a felújító, szárító vakolatok. A felújító vakolatok két dologban segítenek:
- Egyrészt jó a páraáteresztő tulajdonságuk, ezért az átnedvesedett falakat engedik kiszáradni.
- A másik előnyük, hogy képesek hosszú ideig tárolni a kicsapódó sókat anélkül, hogy azok kárt tehetnének akár a festékben és a vakolatban, akár a falszerkezetben.
Makropórusaiknak köszönhetően a nedvesség nem jut ki a falfelületre, és nem tudják a falat a kioldódott sók szétfeszíteni. Nagyon hosszú ideig, több évtizedig is képesek így óvni a falakat.
A Mapei WTA minősítésnek megfelelő Poromap lélegző vakolatrendszere több egymásra épülő rétegből áll,amelyre már csak páraáteresztő festéket vagy vakolatot kell felhordani, hogy a rendszer ne veszítsen feladatából.