A polisztirol hőszigetelőanyagot sokan támadják, hogy nem környezetbarát, pedig bontás után számos lehetőség van az újrahasznosítására. Írásunkban a polisztirol hőszigetelőanyag újrahasznosítására mutatunk be néhány lehetőséget.
Van olyan vélekedés, hogy az építési bontott anyag, más néven sitt, környezetromboló, így ha csak lehetséges, törekedni kell az újrahasznosítására. A bonni Építőanyagok Környezetvédelmi Szervezete (ECO) a hőszigetelő anyagok között a polisztirolt – teljes életciklusát tekintve – kiemelkedően környezetbarátnak minősítette.
Nézzünk néhány példát miként is lehet a polisztirol hőszigetelőanyagot újrahasznosítani.
Szörfdeszka
Érdekes megoldást talált az egyik amerikai cég a polisztirol hőszigetelőanyag újrahasznosítására. A „Waste to Waves” (Hulladékból hullám) program keretén belül számos helyen le lehet adni a használt polisztirolhabot, amelyből azután a szörfdeszkák testét készítik el. A leadáshoz a kedvet azzal kívánják növelni, hogy az újrahasznosítható hőszigetelőanyagot leadók között új szörföt sorsolnak ki. Az akció annyira sikeres, hogy a vállalkozás már a teljes nyersanyag-igényét fedezni tudja vele.
Hulladékudvarok
Bár Magyarországon ilyen akcióról még nem tudunk, a legtöbb hulladékudvarban leadható a hungarocell néven közismertté vált polisztirol, és számos műanyagfeldolgozó cég is átveszi, és újrahasznosítja az anyagot, amely így életciklusa végén sem szennyezi a környezetet.
Könnyűbeton, tégla, vakolat
A legegyszerűbb, és már hazánkban is régóta alkalmazott eljárás, hogy a megmaradt, illetve bontott hungarocellt megőrlik, és cementtel keverve könnyűbetonként újra építőanyagként használják fel. Az őrléskor keletkező finom port a téglagyárak pórusképző adalékanyagként tudják használni vagy a vakolatgyártók hőszigetelő vakolatokhoz keverik.
Talajlazító
Ha jelentősebb mennyiségű idegen anyag nem tapad a darálékra, úgy az újrahasznosított polisztirol mezőgazdasági célra is felhasználható. Kötött, agyagos talajba bekeverve lazítja azt, elősegíti a drénezés működését, levegőhöz juttatja a gyökereket, ezáltal gyorsítja a növények fejlődését.
Használati tárgyak
De reklámtáblák, műanyag virágtartók és egyéb használati tárgyak is készülhetnek a hőszigetelő anyagból, így újabb életciklust lehet elindítani vele.
Forrás: Austrotherm