Panelfelújítás során is lehet nagyon jó eredményeket elérni, ha kellő vastagságú hőszigetelést használnak, és háromrétegű ablakra cserélik ki a régit. Nemrégiben Miskolcon A+-os lett a fölújított panelház a felújítás után.
Energiahatékony felújításra a klímaváltozás, az energiatakarékosság és a pénztárcánk kényszerítenek bennünket. Az energia 40–50 százalékát épületeinkre pazaroljuk, ez azért gond, mert egyrészt fogyóban van a fosszilis energia Földünkön, így folyamatosan nő a nem megújuló forrásból származó energia ára. Másrészt az idei tavasz is a klímaváltozást igazolja, életbevágó tehát, hogy csökkentsük ennek okát magas a szén-dioxid-kibocsátást. Mindezekből következik, hogy fontos az épületek hőszigetelése, ezen belül pedig az energiapazarló panelek felújítása.
Jó példa
A7 1980-as években épült miskolci panelépület felújítását 2012 őszén fejezték be. Az épület a felújítás után – a 2013-tól érvénybe lépő, az épületek energiatanúsítványával kapcsolatos új szabályozásának értelmében – A+-os, „fokozottan energiatakarékos” minősítést kapta meg, ez az érték panelház esetében különlegesnek számít. De, hogy is érték el ezt a panelfelújítás során?
Az A+ minősítést elnyert miskolci panelépületre a Baumit StarTherm 14 centiméteres ásványi hőszigetelő rendszere került. A panelfelújítás során a homlokzat mellett a tetőt és a pincefödémet is szigetelték. Ennek köszönhetően télen-nyáron megfelelő, kellemes hőmérséklet lesz a falak között. Emellett a nyílászárókat is kicserélték: U < 1 W/m2K hőátbocsátási tényezőjű, háromrétegű üveggel rendelkező ablakok kerültek a homlokzatra. Az épületgépészet területén az eredeti egycsöves fűtési rendszert kétcsövesre cserélték.