Az utólagos hangszigetelés megoldható feladat, de sokkal hatékonyabb és olcsóbb, ha már az építkezés során gondol rá a tervező, és a kivitelező sem akar takarékoskodni a hangszigetelésen. Cikksorozatunk második részében az utólagos hangszigetelés lehetőségeiről szólunk.
A szomszédból áthallatszó zajok megkeseríthetik életünket. Az új építésű házakban a rosszul méretezett, nem megfelelően kiválasztott anyagú falazatok, a hangszigetelő anyagok szinte teljes hiánya vagy a rossz építési technológia erősen kihat a komfortérzetre, és csökkenti az ingatlan értékét is.
Az áthallatszó zajért és a hangszigetelés hiányosságaiért a lakók a szomszédokat szidják, pedig a valódi felelősség a hanyag tervezőké és kivitelezőké. Ezért fontos időben feltárni a problémát, és kis odafigyeléssel elkerülhetők a későbbi reklamációk. Ha pedig régi épületben találkozunk rossz hangszigeteléssel, hibás kivitelezéssel, akkor marad az utólagos hangszigetelés. Mivel minden épület más és más, ezért csak irányelveket írunk le az utólagos hangszigeteléshez.
Tervezés, építés
A jól megtervezett, megfelelő anyagokat és technológiákat alkalmazó, körültekintő kivitelezés garancia az épület optimális hangszigetelésére. Az így megépített házak adottságaival viszont az utólagos hangszigetelések esetén ritkán találkozhatunk. Ilyen esetekben tökéletes védelem csak az úgynevezett „szoba a szobában” elv alapján érhető el – vagyis, ha minden falat úsztatunk, és a hanghidakat kiküszöböljük. Azonban más kérdés, hogy süketszobában nem jó élni, mert a természetes környezeti hangok szükségesek a harmonikus élethez. Az építkezés során még viszonylag olcsón megúszható a hangszigetelés, ha azt a beköltözés után kell megoldani, utólag kell hangszigetelni, akkor sokkal drágább lesz. Általánosnak mondható hiba, hogy a kivitelezés során nem ügyelnek a rugalmas csatlakozásokra, így például a burkolatúsztatás esetében a lábazati szegély soha ne maradjon ki.
Hangszigetelés
A szigetelés a sziget szóból ered, tehát jelen esetben úgy kell elképzelni, hogy az egyes épületelemeket el kell egymástól szigetelni valamilyen rezgéseket elnyelő anyag segítségével. A rezgéseket, a hanghullámokat a szigeteletlen szerkezetek mellett az épületgépészeti berendezések továbbítják, így ha a lakó áthallja a szomszéd zajait, nem elég a két helyiség, illetve a két lakás közti fal szigetelése. Gyakran előfordul, hogy a födémgerendák, esetleg a régi, úgynevezett Mátrai-födém vasalatai továbbítják a zajt a ház összes helyiségébe. Elterjedt gond a lépcsőelemek rugalmatlan beépítése. Pedig a kopogás terjedése elkerülhető, ha az illesztések közé rugalmas csíkot, például egy réteg parafa lemezt helyeznek el. A parafa különleges tulajdonsága, hogy soha nem nyomódik össze. Példaértékűek az egyes régi építésű – több mint százéves – belvárosi házak, ahol szintén alkalmazták már ezt a természetes anyagot.