Építkezők, felújítók körében végzett felmérés szerint sokan nem elég átgondoltan végzik a hőszigetelést, nem kérik szakemberek tanácsát, így nem érik el a kívánt energiamegtakarítást.
Az építkezők, felújítók 60–65 százalék nem, vagy nem pontosan ismeri a hőszigetelő-anyagok legfontosabb energiahatékonysági jellemzőit, a felújítás előtt 72 százalékuk mégsem veszi igénybe építész vagy tervező szakember segítségét – derül ki a Knauf Insulation 630, felújítást végző ingatlantulajdonos körében végzett szakmai kutatásából.
A felújítás oka
A felmérés szerint a családiház-tulajdonosok döntő többsége, 54 százaléka energiamegtakarítás, azaz a fűtésszámla csökkentése érdekében fogott a felújításba és csak ezt a szempontot követte a kényelem (36 százalék), valamint az ingatlan esztétikai állapotának (30 százalék) fejlesztése. (A válaszadás során több szempontot is meg lehetett jelölni.)
A felújítás során a családiház-tulajdonosok 35 százaléka ablakcserét, 29 százalékuk fűtéskorszerűsítést, 28 százaléka tető, illetve padlásszigetelést, szintén 28 százalékuk homlokzati szigetelést, 25 százalékuk pedig tetőfelújítást, illetve ezek kombinációját végezte el a ház energiahatékonyságának javítása érdekében. (A válaszadás során több szempontot is meg lehetett jelölni.)
Mindenki ért hozzá?
A családiház-tulajdonosok 54 százaléka energiamegtakarítás céljából újítja fel ingatlanát. Azonban 2/3 részük egyáltalán nem vesz igénybe építészt vagy tervezőt. Az 1/3 pedig legfeljebb a kiviteli tervek elkészítésével és az engedélyeztetéssel bízzák meg az építészt. Az építőanyag, és így a hőszigetelő-anyag kiválasztását már csak kevesen bízzák a szakemberre. Ebből következik, hogy a felújítás során nem érik el a kívánt energetikai mutatókat, nem csökkentik eléggé fűtésszámlájukat, pedig az emelkedő energiaárak és a csökkenő reálkeresetek idején erre nagy szükség lenne.
A hőszigetelő anyagok jellemzői
A kutatás adatai szerint a családiház-felújítók 66 százaléka számára a szigetelőanyagok hőszigetelő képessége a legfontosabb szempont, ugyanakkor döntő hányaduk helytelenül vagy nem tudja, hogy mi a szigetelőanyagok legfontosabb tulajdonságai, illetve, hogy annak alacsony vagy magas értéke-e a kedvező. A hővezetési tényező (lambda-érték) fogalmával a megkérdezettek alig ötöde van tisztában – közülük is csak minden második tudja, hogy ez az érték annál jobb, minél alacsonyabb. A szigetelőanyagok hővezetési ellenállásának (R-érték) fogalmát pedig mindössze 100-ból 2 felújító (!) ismeri. Ennek ellenére az esetek átlagosan 75 százalékában a szigetelőanyagokat a megrendelő, vagyis az ingatlan tulajdonosa saját maga választja ki.
A kivitelező
A kivitelezők mindössze az esetek 25 százalékban vásárolják meg a felújításhoz szükséges szigetelőanyagokat, ám elsősorban a kereskedők ajánlatai és nem a tervező által meghatározott műszaki szempontok szerint döntenek, vagyis az ár, mint szempont a minőség elé kerül. A Knauf Insulation kutatásából kiderül az is, hogy 100-ból mintegy 60 családi ház homlokzati hőszigetelését végzi szakkivitelező vagy generálkivitelező, a fennmaradó 40 százalékban maga a tulajdonos.
Mivel szigetelünk
Habár a kutatatás eredményei szerint a családi házat felújítók 72 százaléka még mindig polisztirollal szigeteli otthona homlokzatát, örömteli tény, hogy a megkérdezettek 57 százaléka teljes hőszigetelő-rendszert alkalmaz a homlokzati hőszigeteléshez, amely már önmagában jelentős lépés a tervezett és a megvalósult rendszerek energiahatékonysága közötti különbség csökkentése terén.
Ez is érdekelhet
Forrás: Knauf Insulation, Premier Kommunikációs Iroda