A németországi Brandenburgban most energiatermelő „masszívházat” építenek, amely egyrétegű homogén falszerkezetből készül, és megújuló forrásokból több energiát termel, mint amennyit fölhasznál. Lesz benne napelem, napkollektor és hőszivattyú is.
Az M1 ház névre hallgató kísérleti projektben a német Közlekedési-, Építési- és Városfejlesztési Minisztérium bízta meg Xella Technológiai és Kutatóintézetet és az Elbe-Haus Kft.-t, hogy újfajta építőanyagból aktívházat építsenek, amely megújuló forrásból több energiát termel, mint amennyit fölhasznál.
A projekt célja, hogy a jövőbeli magánépíttetők elszakadhajanak a fosszilis energiahordózóktól, és gazdaságosan, fenntartható módon építkezzenek. A szemléletváltás jegyében az „M1 Energia Plusz Masszívház” egyrétegű homogén falszerkezetű épületbe új építőanyagot építenek be az Ytong Energy+-t.
Ezt a falazóelemet eddig különféle alacsony energiaigényű épületekben Dániában már sikeresen használták. A falazóelem különösen jó hőszigetelő tulajdonsággal rendelkezik, és megkapta a „Cradle to Cradle” környezetbarát védjegyet is.
Az Ytong Energy+ pórusbeton alapú tömör ásványi falazóelem, amely magas hőszigetelő képességét két réteg pórusbetonból és egy középső Ytong Multipor ásványi hőszigetelőmagból nyeri.
Ez is érdekelhet
A három réteget egy sajátos eljárás során autoklávolással homogén falazóelemé egyesítik. A falazóelem 41,5 cm falvastagság esetén eléri a 0,06 W/(mK) lambda-értéket (hővezető képesség), illetve a 0,14 W/(m2K) U-értéket (hőátbocsátási tényező). Ezen kívül magas nyomószilárdságának köszönhetően új perspektívát nyit a családi házas illetve a többlakásos épületek teherhordó falazatának piacán. Az Ytong Energy+ termékkel épített ház a mai tapasztalatok és kutatások alapján egy fűtési szezonban csak 1 liter fűtőolajat használ fel fal minden négyzetméterére.
Az M1 családi ház padlózatát úgy alakították ki, hogy már előre beépítették a padlófűtést, így az épületben termelt energiát még gazdaságosabban használják fel. Az épületbe speciális gépészeti berendezéseket szerelnek: szellőztető berendezést, speciális napkollektort, nagyon hatékony levegős hőszivattyút, és az erre a projektre kifejlesztett energiatároló berendezést is. Az eszközök beépítése után a ház több energiát termel, mint amennyit felhasznál, a plusz energiát (48 kWh áramot) tárolja, ez szükség esetén igénybe vehető. Így a ház 80 százalékban független az elektromos hálózattól. Az M1 ház által megtakarított energiát igény szerint elektromos autó töltésére is használhatják.
További információ: www.diezukunftistmeins.de