A szürke betonfelületet mostanáig mostohagyerekként kezelte az építészet. Néhány éve azonban „újra” felfedezték és azóta nem csak a külső, hanem a belső téralakítás látványelemeként kapott főszerepet.
Nyugat-Európában kutatóműhelyek jelentkeznek újabb és újabb innovatív eredményekkel: öntisztuló beton, fényáteresztő üvegbeton, betonbútorok és még sorolhatnánk. A minőségi betonépítés, ezen belül a látszóbetonok építése ma már csúcstechnológia, az építőipar és a tervezés prémium kategóriája.
A beton a 20. század első felének modern építészeti hagyományai után ma egy új építész és mérnök generáció kezében vált térformáló anyaggá. A korai modern betonépítésben a vasbeton lehetővé tette a terek felszabadítását, addig soha nem alkalmazott szerkezetek, térlefedések, vagy soha nem látott méretű áthidalások váltak lehetővé. A modern építés a betonban a téralakítás szabadságát találhatta meg, szakítva a hagyományos építési módok rögzített, kötött rendszerével a korlátaival. Mára színre lépett az az építész- és mérnökgeneráció, mely a betont a modern építészetben gyökerező szerkezetiség mellett önálló esztétikai értéket is hordozó építőanyagnak tekinti.
A beton már nem csak szerkezet, hanem a tér anyagszerű kifejeződése is egyben. A beton elsődleges felületté lépett elő, mely a maga valójában mutatja meg a szerkezet és a tér összefüggéseit. Ez az építészeti és mérnöki gondolkodásmód a létrejövő objektumot megbonthatatlan egységként kezeli, az anyagok, formák, felületek az egységes építészeti koncepció megvalósulásának szereplői. E gondolkodás mesterművei sorra épülnek fel a világ különböző országaiban. A beton tehát ebben a megközelítésben már nem csak szerkezeti anyag, hanem az építmény, a mérnöki mű kifejeződése. A látszóbeton nem burkolat vagy burkolat nélkül maradó szerkezet, hanem nyers valójában mutatja meg az építményt.
A látszóbeton felületek minősége nagyban függ a közreműködők összehangolt munkájától. A legfontosabb szereplők: a megbízó, a tervezők, a kivitelező, a betonüzem és betontechnológus, a zsalucég és a zsaluzat építője.
Mivel a látszóbeton felületekkel kapcsolatos esztétikai és műszaki elvárásokat, a minőségi igényeket a tervező fogalmazza meg, ezért az ő szerepe kiemelt. Elkötelezett építtető nélkül azonban nincs látszóbeton építés.
Ez is érdekelhet
A felületekkel kapcsolatban az alábbi kérdéseket már a kiviteli tervezés során tisztázni kell:
- az egyes felületek minőségi igényszintje, az ezzel kapcsolatos felületi megjelenés – pórusosság, színárnyalat
- az egyes felületek textúrája, felületi megjelenése
- a szerkezeti méretek, betontakarás, vasalás látszóbeton szempontú tervezése
- a zsaluzott felületek részletképzése
- pontos zsalulenyomati kép megtervezése.
A kivitelezés során a legfontosabb kérdések áttekintése szükséges:
- építési ütemezés megállapítása
- a betonszállítás, betonbejuttatás, bedolgozás körülményeinek tisztázása
- betonreceptúra kialakítása
- a zsalurendszer építésének körülményei
- a helyszíni munkaerő felkészültsége
- a kivitelezés helyszíni adottságai
- időjárási körülmények
Híres látszóbeton építmények és tervezőik:
- Millau Viadukt – Norman Foster
- Wolfsburg Phaeno Center – Zaha Hadid
- Valencia Operaház – Santiago Calatrava