Ha a betonkészítésről beszélünk és fontos, hogy az jó minőségű legyen nemcsak a technológiai előírásokat kell betartani, hanem az időjárást is figyelembe kell venni.
Az elmúlt 50 év alapján Magyarországon a leghidegebb hónap a január volt. Hideg időjárásra viszont október közepétől április közepéig számítani lehet, ezért erre alaposan fel kell készülni. Betonkészítés szempontjából azt nevezzük hideg időnek, amikor az átlaghőmérséklet három napon át legfeljebb + 15 ° C. Mindez igen fontos a betonozás három fázisában: a keverés, bedolgozás és szilárdulásnak időtartama alatt. Ha a hőmérséklet alacsony a kezdő szilárdság és a végszilárdság is csökken. Most nézzük a meleg időjárást: ha a hőmérséklet tartósan, azaz legalább 4 órán át + 25 ° C és + 38 ° C fok között mozog már okozhat a betonban minőségi romlást. Nemcsak az erős nap, de a páratartalom és szél is fontos tényező, ha jó betont szeretne. Ha a hőmérséklet tartósan meghaladja a 38 ° C fokot, akkor egyáltalán nem ajánlatos betont készíteni.
Mivel a beton felhasználási területe igen széles (használják: alapozáshoz, pillérek, gerendák, födémek elkészítéséhez, csatornázáshoz, különböző burkolatok esetében), az időjárást figyelembe véve, íme néhány fontos tudnivaló az alapanyagokkal kapcsolatban.
Cement
Hideg időben a cement kiválasztásánál az egyik legfontosabb a szilárdulási sebesség. A durvább őrlésű cementeknél a sebesség kisebb. A betonok akkor tehetők ki a hideg vagy fagy hatásának, ha már elérték a tervezett 28 napos nyomószilárdság 40 százalékát.
Nagy melegben nem célszerű forró cementet használni, ez különösen az álkötésre hajlamos friss cementek esetében veszélyes.
Adalékanyag (kavics, különböző nagyságú kőzúzalék, homok)
Amennyiben a beton szokványos körülmények között készül, meleg időben valamennyi betonhoz használatos adalékanyag megfelel. Hideg időben törekedni kell az alacsony vízigényű adalékanyagok használatára.
Adalékszer
Hideg időben, - ha az adalékszernek nincs kötéskésleltető mellékhatása és nem tartalmaz kloridot, amit vasalt betonhoz nem alkalmazható – egyaránt felhasználható képlékenyítő, folyósító, légbuborékképző, fagyásgátló adalékszer. Meleg időben viszont ellenkezőleg, a kettős hatású vízcsökkentő és kötéskésleltető adalékszer használata javasolt.
Betonkészítés hidegben
- Az alapanyagokat célszerű megóvni a hidegtől.
- Gondoskodni kell fagyásgátló adalékszerről.
- A szerkezeti részt védeni kell a hőveszteség és a léghuhat ellen.
- A megkevert betont a lehető leggyorsabban használjuk fel, hogy a hőmérséklete ne csökkenjen.
- A szabad felületeket védjük a lehűléstől, ha nagy hideg várható, az egész munkaterületet le kell fedni.