Legyen szó műhelyről, kerti tárolóról, garázsról vagy épp egy kisvállalkozás számára épített üzemről, raktárról, boltról, ha gyorsan szeretnénk tartós és szép házat, akkor a könnyűszerkezetes épület jelentheti a megoldást.
Jelenleg nem az örökkévalóságnak szánt emlékművekre, hanem a folyamatosan változó igényeket kiszolgáló, akár pár héten belül felépíthető és könnyedén át is alakítható, multifunkciós épületekre van szükség. Ezt a szemléletváltozást követik a közelmúltban kifejlesztett, kiváló minőségű, modern könnyűszerkezetes építészeti megoldások, melyeknek az előnyeit – gyors kivitelezés, gazdaságos, környezetbarát, száraz szerelés – kihasználva könnyen és kedvező áron felépíthető vállalati és magán célra is raktár, tároló, bemutatóterem, iroda, porta, kisüzem, üzlethelyiség, műhely, mezőgazdasági tároló, feldolgozó és egyéb épület.
A vállalkozások életében gyakran előfordul, hogy új épületre van szükség, méghozzá, ha lehet, rögtön. A könnyűszerkezetes épületek, ha nem is azonnal, de gyorsan fölépíthetők. A csavarozásos technológiának köszönhetően gyorsan és az időjárástól függetlenül készülhet el az épület, ezek a tények pedig megint csak a költségek csökkenéséhez vezetnek.
Mire használhatók a könnyűszerkezetes épületek?
A mezőgazdaságban például zsákos, vagy ömlesztett termények, gépek, szerszámok tárolására. De építhető ily módon élelmiszer feldolgozóüzem, iroda, szociális helyiség is. A nagy mezőgazdasági gépek, berendezések tárolására is ajánlott az ilyen jellegű készház. Az ipar területén raktárnak, feldolgozóüzemnek, kisebb szerelőműhelynek, a nagyobb csarnok mellé technológiai épületnek, gépészeti épületnek, irodának, portának vagy épp bemutatóteremnek, oktatási épületnek használható, de az üzemhez kapcsolódó szociális épület is kialakítható belőle.
A kereskedelem és szolgáltatás területén is számos felhasználási módja van a könnyűszerkezetes épületnek. Bolt, üzlet és a hozzá kapcsolódó raktár vagy épp iroda, oktatóközpont, bemutató terem is gyorsan felépíthető.
Egyes fejlesztéseknek köszönhetően már komplett csarnok rendszerek kivitelezésére is van lehetőség. Itt az új megoldásoknak köszönhetően nagyobb fesztávok és vállmagasságok is kialakíthatók.
A könnyűszerkezetes technológia építőelemei, árak alakulása
Egy szigeteletlen könnyűszerkezetes épület esetében a tető lehet cserepeslemez vagy trapézlemez, a fal pedig trapézlemez. Szigetelt változatban a tető és a fal is szerelt réteges szendvicsszerkezet, amely trapézlemezből és az alapváltozatban 15 centiméteres üveggyapotból áll. A cserepeslemezek és a trapézlemezek is többféle színben kaphatók, így a vállalkozás színvilágának és a saját ízlésünknek leginkább megfelelő, esztétikus épület valósítható meg.
A könnyűszerkezetes épületek ára optimális esetben tartalmazza az épület anyagait: váz, tető- és falburkolat, tartozékok, ereszcsatorna, valamint a hozzá kapcsolódó szolgáltatások, statikai igazolás, szerelési tervek. Az árak eltérhetnek a szigetelés nélküli, illetve a hőszigetelt könnyűszerkezetes épületek esetében.
A pontos ár függ továbbá az ajtók, ablakok számától és méretétől, valamint az ereszcsatorna kialakításától. Az árak rendszerint nem tartalmazzák az építési engedélyezési dokumentációt, a szerelési, kivitelezési díjat és az alapozási, épületgépészeti költségeket.
Előfordulhat, hogy a gyártó ingyen biztosítja a tervrajzokat, a 3D-s látványterveket, alaprajzokat, metszeteket, a szerelési, helyszíni összeállítási rajzokat és a csomópontokat.
Miért előnyös a könnyűszerkezetes technológia? Fontos szerelési információk
Az ilyen jellegű építési tapasztalattal rendelkezők elsősorban a szerelés tisztaságát emelik ki. Adott egy sík betonfelület, amelyre a vadonatúj, fényes alkatrészeket már csak összecsavarozással kell felépíteni. Nincs hegesztés, csak csavarozott illesztés. Az előregyártottság magas foka miatt a csomóponti kialakításoknál már gyárilag elkészülnek a furatok, csak a csavarokkal kell rögzíteni az elemeket.
A hőszigetelés sem jelent gondot: számos esetben megoldható egyedi gyártású szendvics panelekkel. A két tűzihorganyzott acélfegyverzet között PUR hab gondoskodik a hőáteresztés megakadályozásáról.
Ezek a megoldások komplett rendszerként működnek, az egyes részek, beépítendő panelek egymással kompatibilisek, éppen ezért nem ajánlott egy koherens rendszerbe idegen elemeket beépíteni és egy ismeretlen tényezővel kockáztatni a teljes struktúrát. Ráadásul ebben az esetben elveszítjük a gyártói garanciákat is, hiszen azok is az adott rendszerre vonatkoznak.
Olyan összetett műszaki struktúrákról van tehát szó, ahol az alrendszerek, illetve a pontos illeszkedések feltételezik egymást, azaz nem lehet rosszul összeszerelni, mert egyébként nem állna meg szerkezet, nem lenne épület, amire garanciát kellene vállalni.