Sokan félnek fából építeni új otthonukat, vagy nyaralójukat, megalapozatlan tévhitek tömkelege terjeng ugyan is a fa- és rönkházakról. Pedig egy megfelelő módon kezelt fából emelt épület több generációnak adhat otthont. A könnyűszerkezetes házak, faházak száma növekszik az elmúlt évtizedekhez képest, igaz ez a gerendaházakra és rönkházakra is. Kialakulóban van egy új trend is Európában, ugyanis a faalapú lakóházaknak több előnye is mutatkozik a hagyományos épületekkel szemben.
Rönkház, gerendaház, faház vagy téglaház?
A rönkház kör keresztmetszetű rönkökből, a gerendaház pedig szögletes gerendákból áll. Faháznak számítanak a gerendaház, a rönkház és a könnyűszerkezetes faház is. A korszerű gerendaház megőrzi a fa kiváló tulajdonságait, a hagyományos építési módokat, miközben modern gyártási technológiával készül. A faház építésnek sok évszázados hagyományai vannak a skandináv államokban, Észak-Amerikában, az Alpokban vagy Oroszországban, ahol ma is jó állapotban állnak öreg rönkház épületek.
A fa és téglaházak összehasonlításánál leginkább a hőátbocsátási érték a meghatározó a gazdaságosság tekintetében, emellett a hőtároló képesség sem mellékes.
- A könnyűszerkezetes falak hőszigetelő értéke a szigetelés vastagságától függően 0,1–0,2 is lehet (a hőátbocsátási tényező jele U, mértékegysége W/m2K, minél kisebb az érték, annál jobb), de hőtároló képességük csekély.
- A vastag hőszigetelés lassítja a falon keresztüli hőveszteséget, de nem állítja meg, ha nincs hőtároló tömeg, amit felfűtünk. Így olyan fűtésre van szükség, ami folyamatosan melegít, még ha takarékon is.
- A könnyűszerkezetes házak minősége erősen függ a kivitelezőtől és a választott rétegrendtől. Egy megfelelően fóliázott és hőszigetelt falszerkezet, födém, padló és tető a korszerű nyílászárókkal körbeveszi a házat, szinte teljes hőhídmentességet lehet elérni.
- A gerendaházak a hőszigetelő érték szempontjából nagyon eltérőek lehetnek. Figyeljünk oda, milyen vastag hőszigetelést ajánl a gyártó.
- Egy modern könnyűszerkezetes faház és egy mai téglaház bekerülési költsége alig különbözik. A könnyűszerkezetes házakba sokkal több anyagot építünk be rövid idő alatt, míg a téglaházba jóval kevesebb összegbe kerülnek a beépítendő anyagok, viszont a kivitelezés hosszabb, ezért a munkadíjak drágítják azt.
- Tulajdonképpen a falak szerkezetében és a födémben van eltérés a két technológia között, mert az ablakok, a elektromos hálózat, fűtésrendszer, egyéb gépészet, a burkolatok, a festés, tapétázás teljesen megegyeznek.