Sokan félnek fából építeni új otthonukat, vagy nyaralójukat, megalapozatlan tévhitek tömkelege terjeng ugyan is a fa- és rönkházakról. Pedig egy megfelelő módon kezelt fából emelt épület több generációnak adhat otthont. A könnyűszerkezetes házak, faházak száma növekszik az elmúlt évtizedekhez képest, igaz ez a gerendaházakra és rönkházakra is. Kialakulóban van egy új trend is Európában, ugyanis a faalapú lakóházaknak több előnye is mutatkozik a hagyományos épületekkel szemben.
Rönkház, gerendaház, faház vagy téglaház?
A rönkház kör keresztmetszetű rönkökből, a gerendaház pedig szögletes gerendákból áll. Faháznak számítanak a gerendaház, a rönkház és a könnyűszerkezetes faház is. A korszerű gerendaház megőrzi a fa kiváló tulajdonságait, a hagyományos építési módokat, miközben modern gyártási technológiával készül. A faház építésnek sok évszázados hagyományai vannak a skandináv államokban, Észak-Amerikában, az Alpokban vagy Oroszországban, ahol ma is jó állapotban állnak öreg rönkház épületek.
A fa és téglaházak összehasonlításánál leginkább a hőátbocsátási érték a meghatározó a gazdaságosság tekintetében, emellett a hőtároló képesség sem mellékes.
- A könnyűszerkezetes falak hőszigetelő értéke a szigetelés vastagságától függően 0,1–0,2 is lehet (a hőátbocsátási tényező jele U, mértékegysége W/m2K, minél kisebb az érték, annál jobb), de hőtároló képességük csekély.
- A vastag hőszigetelés lassítja a falon keresztüli hőveszteséget, de nem állítja meg, ha nincs hőtároló tömeg, amit felfűtünk. Így olyan fűtésre van szükség, ami folyamatosan melegít, még ha takarékon is.
- A könnyűszerkezetes házak minősége erősen függ a kivitelezőtől és a választott rétegrendtől. Egy megfelelően fóliázott és hőszigetelt falszerkezet, födém, padló és tető a korszerű nyílászárókkal körbeveszi a házat, szinte teljes hőhídmentességet lehet elérni.
- A gerendaházak a hőszigetelő érték szempontjából nagyon eltérőek lehetnek. Figyeljünk oda, milyen vastag hőszigetelést ajánl a gyártó.
- Egy modern könnyűszerkezetes faház és egy mai téglaház bekerülési költsége alig különbözik. A könnyűszerkezetes házakba sokkal több anyagot építünk be rövid idő alatt, míg a téglaházba jóval kevesebb összegbe kerülnek a beépítendő anyagok, viszont a kivitelezés hosszabb, ezért a munkadíjak drágítják azt.
- Tulajdonképpen a falak szerkezetében és a födémben van eltérés a két technológia között, mert az ablakok, a elektromos hálózat, fűtésrendszer, egyéb gépészet, a burkolatok, a festés, tapétázás teljesen megegyeznek.
Ez is érdekelhet
Jótékony hatásai
Aki fából épít magának otthont, az a természetes életformához tér vissza.
A fenyőgerendák pozitív hatással vannak az egészségünkre. Ha faházban élünk, állandó „aromaterápiában” van részünk, ami jótékony hatást gyakorol a légzőszervi megbetegedésekre. A vörösfenyő nemcsak kültéri teraszok, strandok, kikötők, medencék, fürdőszobák burkolására ideális a korhadással, nedvességgel szembeni nagy ellenálló képessége miatt, hanem kiváló stresszoldó és immunerősítő is. Az erdei fenyőnek pedig erős antibakteriális hatása van, jótékony hatást gyakorol a hörgőkre, a tüdőre.
A rönkház előnyei
- Egy rönkház látványnak sem utolsó, már a megjelenése is a természet közelségét, „ízét”, a természetközeli ökologikus életmód fontosságát jelzi.
- Legfontosabb előny a tervezésben és a kivitelezésben, továbbá a kész ház átadásában a rövid határidő, így az ügyfél gyorsan beköltözhet, de már az elején tudja, mennyibe fog kerülni számára az építkezés. (Ez akár 25% megtakarítást is jelenthet.)
- Az építési folyamat nincs évszakhoz és időjárási viszonyokhoz kötve, a faházak összeállítása pedig profi szakemberek által történik, akik a helyszínen minimális hulladékkal dolgoznak. Ez igaz minden könnyűszerkezetes házra is, de egy megfelelő helyen épített rönkház értékálló befektetés is lehet.
- Az előnyök közé tartozik az is, hogy a könnyű szerkezetnek köszönhetően a hagyományos tégla/kő falazatú építményekhez viszonyítva jelentős építési területet takaríthatunk meg. Ugyanakkora lakófelület mellett a faház mintegy 10%-kal kisebb területen fér el.
- A fa minősége és tulajdonságai az idő múlásával egyre jobbak lesznek (100-200 éves faházakban a szlovákiai Árvában még ma is élnek).
- A gerendaház belső klímája nem pótolható semmilyen szellőztető rendszerrel, mert a kiváló szigetelés mellett képes a szellőzésre (lélegzik). A gerendaházban egy életre igazi otthonra találhat bárki, aki arra vágyik, hogy természetes anyagok vegyék körül.
- Komoly betegségeknek mint az asztma, az allergia és más légúti betegségek, kialakulásának is minimálisra csökkenti az esélyét. A stressz ellen is hatékony benne élni.
A rönkház hátrányai
- Ha csak az árából indulunk ki lehet, hogy megbánjuk a döntésünket és életművünk mehet kárba a rossz minőségű, olcsó faanyag vásárlása miatt. Kizárólag a jól kiszárított fa megbízható hosszútávon, amely hideg éghajlaton, lassan növekedett. Az ilyen alapanyag nem vetemedik, kevéssé reped, és sosem hézagosodik, viszont eléggé költséges.
- Hazánkban csak alig találhatók meg és nagyon drágán azok a fafajok, melyek megfelelően időjárás állók (vörösfenyő, cédrusfélék, stb.).
- Különösen fontos a hozzáértő kivitelező megtalálása, akit csakis hiteles és lehetőleg régi referencia munkák alapján válasszunk. Egy megbízható rönkházépítő cég rendelkezik egy jó állapotú mintaházzal is.
- Magyarország túlnyomó részén túl nagy a téli-nyári hőingadozás. Ezt egy rönkház nem viseli jól.
- Eladni nagyon nehéz a rönkházakat és mivel a hátrányok egyre jobban bekerülnek a köztudatba, így a legtöbb ember – kivéve a fa kedvelőket – ha házat akar venni, akkor azonos árfekvésű házak közül inkább a téglából épültet választja úgyis, ha valamivel drágább.
- Egy faház az értékéből is sokkal gyorsabban veszít, mint egy téglaház. A téglából épült ház még 20-30 év múlva is piacképes lesz, egy faházról ezt nehezen lehet elmondani.