A fal az egyik legfontosabb része az épületeinknek, nem mindegy, hogyan, miből, mennyiből és kivel húzzuk fel azokat. Azt tudta, hogy tévhiten alapulva hazánkban a lakosság hibásan “vastag fal – vékony szigetelés” elven építkezik?
Mi a jó gyakorlat falazóanyagban?
A tégla ősidők óta használt építőanyag. Minden tulajdonsága megvan ahhoz, hogy természetes komfortot biztosítson házunknak. Jó ár-érték arány, tartós, ellenáll az időjárásnak, nagy szilárdságú, könnyen rakható, átalakítható, bontása is egyszerű.
Minél nagyobb egy falazóanyag hőtároló tömege, annál jobb a hangszigetelő képessége, vagyis a léghang-gátló képessége is.
A nedvességtartalom esetében nem baj, ha a fal a lakás páratartalmából valamennyit fel tud venni, ezért nem a legkisebb érték tekinthető a legjobbnak. A hőtároló tömeg nem befolyásolja a hőszigetelő képességet, ennek ellenére mégis a nagyobb hőtároló képességű falazó anyagokat ajánlják a szakértők. Miért? Mert a nagyobb hőtároló képességű anyag jobb a hőingadozások mérséklésében. A hőingadozás mérséklése pedig hatással van a hőszigetelés tartósságára és hatékonyságára, így összességében bizony a fűtésköltségeinkre is.
Érdemes réteges falat választani, így kihasználható minden réteg előnye, a teherhordó szerkezet tömege és a hőszigetelés szigetelő képessége is.
Kétféle megoldás közül választhatunk:
- vékony falra vastag szigetelést helyezünk fel
- extra hőszigetelő tulajdonságú falazóelemet használunk, amely már nem igényel további külső homlokzati hőszigetelő rendszert.
Akármelyik utat is választjuk, egy dolog a fontos: olyan falszerkezet jöjjön létre, amely hosszú távon, 10-20 éves időszakot tekintve teljesíteni tudja az egyre szigorodó hőtechnikai előírásokat.