A szendvicspaneles építkezés a legmegbízhatóbb és műszakilag jelenleg a legjobb építési technológia, amely funkcionálisan és esztétikailag is a legszebb csarnoképületeket hívja életre gyors kivitelezéssel és magas műszaki minőségben, azonnali hőszigeteléssel.
Napjainkban a könnyűszerkezetes ipari, mezőgazdasági, kereskedelmi épületek falazatának kialakítására vagy a tető fedésére a legelterjedtebben alkalmazott megoldást egyértelműen a szendvicspanelek jelentik. Szendvicspaneleknél két fémlemez (az ún. fémfegyverzet) fogja közre a hőszigetelő anyagot (kvázi „szendvicset” képezve) egy nagyon speciális gyártási technológiának köszönhetően. A hőszigetelés és a fémfegyverzet és a gyártási technológia, az alapanyagok komoly hatással vannak a kész termék minőségére és ezáltal az épület, csarnok élettartamára. Ugyanakkor a hőszigetelés változatossága lehetővé teszi, hogy egy akár egy hűtőházat, akár egy minimálisan fűtött raktárt vagy egy nagy irodát, bevásárlóközpontot valósítsunk meg.
Több gyártó terméke is szerepel a piaci palettán és a kivitelező cégek többsége nagy tapasztalatot szerzett a panelek szerelésében, de ennek ellenére az építtetőnek érdemes nagy körültekintéssel választania a kínálkozó márkák közül, mert nem mindegy, hogy a szendvicspanel - egy összetett építészeti szerkezet részeként - milyen műszaki, statikai, hőszigetelési tulajdonságokat mutat. Minősége tehát jelentős hatással van az épület teljesítményére, biztonságára, tartósságára.
Mivel a vásárlókért folytatott verseny, illetve az egyre szigorodó energetikai követelmények miatt a szendvicspanelek körében is innovatív produktumok sora jelenik meg, a szakembereknek fontos nyomon követniük az újdonságokat.
Az iparosított körülmények között előregyártott, szendvics szerkezetű (kompozit) panelek fő funkciója, hogy önhordó (számottevő alátámasztási távolságokat áthidalni képes), hőszigetelt térelhatárolást biztosítsanak. Elvárás velük kapcsolatban, hogy - nagy felületek esetén is - gyorsan és minél egyszerűbben be lehessen szerelni őket.
A szendvicspanelekkel, illetve a belőlük épített térelhatároló felületszerkezetekkel szemben a hatóságok számos műszaki követelményt támasztanak. Bár a prioritások nem azonosak, a gyártóknak és a kivitelezőknek be kell tartaniuk a vonatkozó mechanikai ill. teherbírási (pillanatnyi és tartós), a tűzvédelmi (tűzvédelmi osztály, tűzállóság), a víz-, lég- és párazárási, a hőtechnikai, a korrózióállósági és az akusztikai (hanggátlás, hangelnyelés) paraméterekre vonatkozó előírásokat, továbbá érvényesíteniük kell a természeti erőforrások hasznosításával kapcsolatos szempontokat is.
A szendvicspanelből készült falazat műszaki teljesítménye függ az elemeket alkotó kétoldali fegyverzet és a hőszigetelő mag (kemény habok, ásványgyapot) tulajdonságaitól, a köztük lévő tapadástól, továbbá a konstrukciós kialakítástól (panelek illesztései, peremlezárások, rögzítéstechnika). Az előzőekben említett műszaki követelményeknek a különböző gyártmányú és típusú panelek eltérő szinten tesznek eleget. Bizonyos anyagok és paneltípusok egyik, míg mások egyéb jellemzők tekintetében előnyösek. Ezért is fontos a konkrét épület tervezésekor körültekintően tanulmányozni a pontos adatokat, elvárásokat, hogy az optimális megoldás születhessen.
A fegyverzetek jelentősége
A szendvicspanelek két oldalán elhelyezkedő, tipikusan profilozott fém fegyverzetek biztosítják a környezeti hatásokkal szembeni ellenálló képességet, a korrózióállóságot, erősen befolyásolják a teherbírást, és természetesen megadják a külső megjelenést (profilozás, szín). Ezeket a legtöbb esetben több réteggel bevont, tűzihorganyzott acél lemezekből készítik. Ennek az alapanyagnak az alkalmazása optimális megoldást jelent valamennyi, az előbbiekben felsorolt szempont tekintetében. Speciális, erősen korrozív környezetben alkalmazható alumínium vagy akár rozsdamentes acél anyagú lemez fegyverzet is. A fémek mechanikai és tartóssági tulajdonságaival kapcsolatban az előírások megadják a javasolt, minimális lemezvastagságokat (acél: 0,5 mm kívül és 0,4 mm belül, alumínium: 0,6 mm).