A házunkon, lakásunkon elvégzett legegyszerűbb belső átalakítások is gyökeres változást hozhatnak a látványt, a térszerkezetet illetően. Nem is sejtjük, mi mindenre adódik lehetőségünk.
Az ajtók vagy falak áthelyezésével jobban kihasználhatjuk a rendelkezésre álló teret, világossá tehetünk sötét sarkokat. Újonnan épített válaszfalakkal viszont kuckóssá varázsolhatjuk a lakást, új ajtókkal újabb belső tereket teremthetünk.
Bármibe is fogjunk, gondos előkészítést igényel. Akár a szellős, egybenyíló tereket, akár az elszeparálható kisebb szobákat kedveljük, ügyeljünk arra, hogy a közös tér és az intim szféra közötti egyensúlyt megtartsuk. Azt sem árt figyelembe venni, hogy a nagyobb volumenű átalakításokkal évekre megszabjuk a terek szerkezetét, hiszen nem valószínű, hogy röviddel a munka befejezése után ismét nekiállunk falat bontani.
Kezdjük egyszerűen
A legegyszerűbben úgy alakíthatunk a lakáson, ha átrendezzük. Természetesen ez több puszta bútortologatásnál. Lebonthatunk egy válaszfalat, ami nem teherhordó, befalazhatunk, vagy nyithatunk egy ajtót, ily módon jelentős térbeli változást érhetünk el. Egybenyithatunk két szobát, például az előszobát a nappalival, amitől utóbbi tágasabb lesz. Kibonthatjuk a lépcső melletti falat, ettől nem csak a tér lesz tágasabb, a látvány is különleges. Vághatunk nagyobb ajtónyílást, a szögletes helyett boltíveset. Ha nem akarunk egy teljes falról lemondani, vághatunk bele belső ablakot, így a két helyiség között vizuális kapcsolatot létesíthetünk. Egy ilyen ablak lehet kör vagy ovális alakú, esetleg boltíves. Bárhogy is döntsünk, áthidaló gerendára szinte minden esetben szükség lesz.
Amikor két helyiség között eltávolítjuk a falat, nem árt mindkét oldalon meghagyni valamennyit. Ez keretként szolgál és tartja az új gerendát is.