Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Sérült a beton? Kezeljük!

A beton napjaink egyik alapvető építőipari alapanyaga. Erre építjük házunkat, aztán sorban a különböző szinteket. De mit tegyünk, ha repedéseket találunk a felületen?

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

Fontos tisztában lennünk azzal, hogy a betonnak önmagában csekély a húzószilárdsága, ezért a teherviselő elemekbe acélbetéteket szükséges beépíteni.
Ha nem a megfelelő recept szerint készül a beton, vagy ha nem tartják be a technológiai előírásokat, nem veszik figyelembe az időjárási körülményeket, szinte biztos, hogy számolhatunk a beton károsodásával. Ezek a problémák jelentkezhetnek a kötés és a szilárdulás alatt és után is.
A friss betonkeveréket a lehető legrövidebb időn belül a zsaluzatba kell juttatni és azonnal el kell kezdeni a tömörítést. Utókezelésként gondoskodjunk az elkészült betonszerkezet szabadon álló felületeinek nedvesen tartásáról, így elkerülhetjük a száradási, zsugorodási repedéseket.
A talajjal érintkező szerkezetek esetében nagyon fontos, hogy a beton alapjául szolgáló réteg megfelelően szilárd és tömör legyen. Erre jó a kavicságyazat, ami megakadályozza a víz feljutását a megszilárdult betonhoz, így ugyanis a porózus talajokra jellemző kapillárishatás megszűnik. A kavicságyra érdemes fóliát teríteni, ezzel útját állhatjuk a betonból elszivárgó víznek, meggátolva a korai kiszáradást.

beton1_copy

A beton felületén keletkező repedések okai lehetnek:

  • dilatációs hézag hiánya
  • mechanikai sérülés
  • zsugorodás
  • korrózió.

A dilatáció az anyag folytonosságának tervezett megszakítását jelenti. Ez az úgynevezett tágulási, mozgási hézag. A dilatáció kialakításának célja, hogy a szerkezetet feleslegesen terhelő erőhatásokat megelőzzük. Leggyakoribbak a vízszintes elmozdulást lehetővé tévő dilatációs hézagok. Dilatációs repedés akkor keletkezik, ha a kivitelezés folyamán nem készült dilatációs hézag vagy azt rossz helyen alakították ki. A hiba csak a repedés kitöltésével és az utólagos dilatálással javítható. A szabálytalan repedést ki kell tágítani, megtisztítani és a vájatba műgyanta alapú anyagot juttatni.
Mechanikai sérülésből adódó repedés akkor keletkezik, ha a betont valamilyen erőhatás éri. Ez lehet akár süllyedés, illetve a teherbírást meghaladó terhelés. A repedések ekkor is tisztítással, majd műgyanta bázisú anyag feltöltésével javíthatók.

beton2_copy

A zsugorodási repedések pókhálószerűek. Akkor alakulnak ki, ha a beton utókezelése nem volt megfelelő, vagy a beton keveréket nem jó receptúra szerint állították össze. Ezek a repedések kis tágasságúak, nem hatolnak mélyre, viszont károsan befolyásolják a beton tartósságát. A repedésekből a szennyeződést el kell távolítani, majd műgyantával befolyatni addig, amíg teljesen ki nem tölti a hajszálrepedéseket.

beton3_copy

Korrózióról akkor beszélünk, amikor a beton megváltozott kémhatása nem védi az acélbetéteket. A rozsda megrepesztheti a betont, így a szerkezet állapota tovább romlik. A károsodást okozhatják savas füstgázok, a levegő szén-dioxid tartalma, a túl vékony betonfedés, a beton gyenge minősége, a hó- és jégolvasztó sók és a mechanikai terhelések. A sérült részt el kell távolítani, majd az acél megtisztítása és a korrózióvédő bevonat felvitele következik. Ezután lehet pótolni a hiányzó betonrészt.

Ez is érdekelhet

Legyen a napellenződ teraszod ékköve

Reolink Panoráma kamera 4G LTE és napelemes kapcsolattal

Design bútor és dekor szálcementből

„Legózd” össze a tökéletes kanapét!

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

Synus Antracit: Szürkületre virradunk

Kérjen gyors, díjmentes, nagyságrendi számítást a Terrán TetőKalkulátorával!

Miért a Ksenia okosotthont érdemes választani?

Haiti Eco jakuzzi – kényelmes „emlékgyár” szinte verhetetetlen áron

Mennyibe kerül a szellőztető rendszerem?

Ytong: ahol a minőség, a fenntarthatóság és az elkötelezettség találkozik

Különleges szolgáltatással számítható ki, hogy mennyibe kerülne most a házépítés

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Gyors házépítés, tartós megoldás - Egyre kedveltebbek az előre tervezett típusházak

Ezt a szolgáltatást minden kivitelezőnek ismernie kell! A Wienerberger „Első sor” megoldása az, amire minden építtető vágyott, még ha eddig nem is tudott róla

Szárazépítés vizes helyiségekben Austrotherm UNIPLATTE® építőlemezekkel

Sikeres küzdelem az idő vasfoga ellen

Így ne legyen rémálom az építkezés: Álomház okosan

Kényelmes, költséghatékony és korszerű építkezés fehér téglával

Felére csökkenhet a falak építésének ideje ezzel a technológiával - Nemcsak időt, de pénzt és vizet is spórolhat, aki így épít

Előregyártott hűtő-fűtő rendszer: klímafödém

Családi ház építése környezettudatosan és fenntartható módon

Izgalmas enteriőrök és vadiúj dizájntrendek az idei S/ALON Budapesten

A régi megoldásoknak csengettek – Bemutatjuk az új Techson kaputelefont!